Island ukončí lov myšoků… Pro zatím

Jediná islandská společnost lovící plejtváky myšoky říká, že toto léto nebude lovit ohrožené myšoky pro japonský trh.

Japonské restaurace budou možná příští rok servírovat méně masa: jediná islandská společnost lovící myšoky, Hvalur, právě oznámila, že ruší svůj letní lov ohrožených plejtváků myšoků.

Hlavním trhem islandské společnosti je Japonsko, ale kvůli „nekonečným překážkám“ ohledně japonských regulačních norem, se její ředitel, Kristjan Loftsson, rozhodl celý lov odvolat.

Loftsson uvádí, že japonské metody testování velrybího masa jsou zastaralé a příliš mu ztěžují prodej jeho produktů. Loni se s podobnými problémy potýkalo Norsko, když Japonsko zjistilo, že jejich velrybí maso porušuje zdravotní normy.

Novinku uvítali aktivisté. „Samozřejmě je to skvělé,“ říká Clare Perry, vedoucí týmu oceánské kampaně londýnské Environmental Investigation Agency. „Zabíjeli stále větší množství myšoků a do Japonska vyváželi tisíce tun velrybího masa.“

Ale Perry upozorňuje, že Loftssonovo rozhodnutí nemusí být trvalé. Není to poprvé, kdy lov zrušili jen, aby s ním opět začali. Není to poprvé, kdy lov zrušili jen, aby s ním opět začali. Společnost Hvalur lov odvolala v roce 2011, kdy v Japonsku udeřila tsunami, ale lov velryb byl opět uspořádán v roce 2013, i navzdory rostoucímu mezinárodnímu tlaku na ukončení obchodu. „Takže se zdá, že Kristjan Loftsson se možná pokouší na Japonsko tlačit,“ říká.

Kristjan Loftsson, ředitel společnosti Hvalur
Kristjan Loftsson, ředitel společnosti Hvalur

Protivelrybářské kampaně, jako ta, kterou vede Perry, ukazují, že lov je nehumánní a brzdí záchovné snahy. Lov plejtváků myšoků je obzvláště kontroverzní, protože jsou druhým největším savčím druhem na planetě, větší už je jen plejtvák obrovský. Na seznamu Mezinárodní unie pro záchovu přírody jsou navíc uvedeni jako „ohrožení“. Proti lovu brojí i hacktivistická skupina Anonymous.

Island trvá na tom, že loví jen malý zlomek odhadovaných 20 000 myšoků ve vodách severního Atlantiku. Velrybáři také tvrdí, že udržují tradici a že velryby snědí příliš mnoho ryb, čímž ničí rybolov.

Islandský velrybářský průmysl byl vždy velice diskutabilní. Spolu s Japonskem, které tvrdí, že jeho lovy jsou „vědeckého“ charakteru, a Norskem pokračuje Island v každoročních lovech velryb i navzdory odporu většiny členů Mezinárodní velrybářské komise, která lov středních a velkých velryb pro zisk zakázala už v roce 1986.

Island původně proti zákazu nic nenamítal, ale z komise nakonec v roce 1992 vystoupil. Země se mohla znovu připojit v roce 2002 i přesto, že v nové přihlášce si vymínila klauzuli o nesouhlasu se zákazem. Mezinárodní obchod s myšoky je zakázán, ale tato „výhrada“ dovoluje Islandu dovážet velrybí maso do Japonska.

Každý rok stanoví islandská vláda kvóty na zabíjení myšoků a plejtváků malých, dalšího druhu, který je zde loven. Loni ulovili islandští rybáři 155 myšoků a 29 plejtváků malých, kteří nejsou považováni za ohrožené.

Maso plejtváků malých je z velké části lákadlem pro turisty, kteří si ho mohou objednat v islandských restauracích. Po masu myšoků je na Islandu jen malá poptávka, proto ho Hvalur dováží do Japonska. Ale ani zde údajně není příliš velký odbyt a zprávy uvádí, že maso se hromadí v mrazácích.

Převzato z National Geographic