Austrálie zamítla návrh zákona na zákaz dovozu primátů

Australský senát nepodpořil návrh na ukončení dovozu opic pro výzkumné účely. Senát jmenoval komisi kvůli přezkoumání návrhu zákona o ochraně životního prostředí a zachování biodiverzity, představeného senátorkou Lee Rhiannon. Tento týden prohlásila, že primáti zůstávají celosvětově důležitými pro medicínský výzkum.

Naše zpráva byla komisi předložena a zdůraznili jsme škodlivý dopad odchytu a transportu opic z jihovýchodní Asie. Také jsme vyzdvihli veřejné a vědecké obavy vůči využití opic ve výzkumu.

Navzdory tomuto nezdaru se díky návrhu zákona a kampani Humánní společnosti Austrálie dostaly otázky obchodu a využívání primátů ve výzkumu na globální agendu. A vyústily v diskuze a rozsáhlou medializaci.

Sarah Kite, vedoucí zvláštních projektů Cruelty Free International, uvedla: „Jsme extrémně zklamaní, že australskému senátu nepřišlo vhodné podpořit návrh zákazu dovozu primátů na vědecké účely. Obchod s opicemi pro výzkum přináší velké utrpení a je otázkou, která vyvolává silné obavy veřejnosti. Naše kampaň ukončit krutý celosvětový obchod s těmito vysoce společenskými a inteligentními zvířaty pokračuje.“

Převzato z Cruelty Free International