Arizona zavedla nové pravidlo – všichni psi prodávaní v obchodech s „mazlíčky“ musí pocházet z útulků

Dobrá zpráva pro všechny záchranné skupiny, dobrovolníky v útulcích a milovníky zvířat po celém světě:  snaha o zmaření „ byznysu se štěňaty“ se konečně vyplácí!

30. července 2015 vyhověl federální soud ve Phoenixu v Arizoně návrhu zákona, který vyžaduje, aby všichni prodávaní psi v obchodech pocházeli pouze z útulků a nevýdělečných záchranných center. Nařízení vzniklo na podporu boje za zrušení zisku z „byznysu se štěňaty“.

Pokud si nejste vědomi tohoto problému „množíren„, vězte, že je velmi krutý hned z několika důvodů. Zaprvé, štěňata se rodí výhradně pro zisk, jejich potřeby a „welfare“ jsou málokdy prioritní. Za druhé, feny mají mezi jednotlivými vrhy jen velmi málo času na zotavení. Navíc spousta psů žije ve stísněných klecích s malým prostorem na pohyb a hry.

Pokud  vám to nestačí, tak zatímco miliony zvířat končí na ulici bez domova a následně jsou utrácena v útulcích, je stejné číslo psů narozeno a prodáno v obchodech s mazlíčky.

V současnosti je Phoenix jedním z cca 60 měst ve Spojených státech, která zavedla podobné zákony ve své oblasti, aby tak zamezila obchodu se štěňaty a potencionální nové majitele rovnou navedla k opuštěným zvířatům a důvěryhodným chovatelům.

Vzhledem k odhadovaným 23 000 psů každoročně prodaných na území Phoenixu by tento zákon mohl být bezpochyby přínosným pro spousty životů. Psi v útulcích mohou strávit měsíce či dokonce roky čekáním na adopci, přičemž tento nový zákon by jejich čekání mohl zkrátit až na polovinu, a velmi by tak odlehčil přeplněným útulkům.

Radní města Phoenix, Thelma Williams řekla: „V Arizoně máme tolik psů, kteří potřebují domov, nepotřebujeme je ještě dovážet.“

Phoenix Business Journal uvádí, že některé zverimexy, včetně Puppies N’Love, se proti tomuto nařízení vzbouřily. Nicméně „není na soudu, aby rozhodoval o moudrosti či spravedlivosti rozhodnutí města schválit toto nařízení,“ prohlásil okresní soudce David Campbell.

Phoenixská právnička, Maureen Beyers, která reprezentuje Humánní společnost Spojených států, uvedla:

„Je to velké vítězství nejen pro město Phoenix, ale také pro Humánní společnost Spojených států, která neúnavně pracovala ve snaze, aby všechna města i obce přijaly tento zákon (a aby ho hájila před jeho zavržením), díky kterému byl obchod se štěňaty a koťaty zastaven a také by snížil případy přemnožení nebo používání eutanazie.“

Převzato z TruthTheory