Neveselé svátky Velikonoční – díl 1. „Velikonoční trhy“

Oslavy Velikonoc a počátku jarního období, které zná každý z nás, jsou neodmyslitelnou součástí našich tradic. Každý rok s příchodem jara tak oslavujeme nejen konec zimního času, ale také Velikonoční svátky. Stejně jako Vánoce, jsou i Velikonoce provázeny tradičními zvyklostmi s nimi spojenými.

Velikonoce jakožto křesťansky nejvýznamnější svátek, totiž oslava zmrtvýchvstání Ježíše Krista, se staly symbolem jara i pro nevěřící, a tak barvení vajíček snad podstoupil každý z nás.

V tomto Velikonočním „speciále“ si však všemi oblíbené tradice osvětlíme i z dalšího úhlu pohledu.

Každý jistě znáte velikonoční trhy – koneckonců, tento problém se týká i těch vánočních. Na každém větším náměstí již minulý týden vyrostly trhy se vším, co má i nemá s Velikonoci něco společného. Řemeslníci zde nabízejí své ručně vyráběné zboží a farmáři své výrobky. Návštěvníci si mohou koupit vše potřebné, od pomlázky až po kraslice a medovinu.

Co už ale tradicí zaslepení lidé nevidí, je všudypřítomné utrpení.

12834933_529591133909429_349997612_n

Pomineme – li sýry, kožené výrobky, nebo i mrtvé sele točící se nad ohněm před zraky veselých návštěvníků, jednou z opravdu krutých forem zábavy jsou živá zvířata v malých ohradách. Ať už se jedná o Velikonoce či Vánoce, zvířata nejsou ubližování a trápení ušetřena ani v jednom z těchto případů.

„Živý betlém“ či zkrátka ohrada se zvířaty slouží jako výborné lákadlo pro návštěvníky trhů. Děti vydrží na zvířata sahat celé hodiny. Dokonce se v mnoha případech mohou lidé povozit na malých ponících ve výběhu o velikosti zahradního bazénu.

Tato zvířata zkrátka nemají na výběr. Jejich psychika a duše jsou natolik zlomeny, že už si nejsou vědoma vlastního života a oddaně protrpí celé dny od rána až do noci zavřena v malém prostoru jako atrakce pro lidi. Hlavní zbraní „majitelů“ takto využívaných zvířat je právě poškození duševního zdraví jejich zvířat. Ta pak nevzdorují a doslova dělají, co musí.

12834877_529591303909412_1137337050_n

Od rána až do pozdního večera tak stojí na jednom místě, pod náporem osvětlení a hlasité hudby. Snáší doteky cizích lidí a co si budeme povídat, jen zlomek dětí ví, že se zvířata nebijí a nestrkají se jim prsty do očí.

Buďme konkrétní – na pražském Náměstí republiky právě probíhá velikonoční veselí. Nechybí ani přístřešek se zvířaty. Patří stejnému provozovateli, který zde v zimě poskytoval návštěvníkům potěšení  ze živého betléma.

Poník, ovce, osel a koza se zde tísní celý den ve svém malém vězení. Ohrada se slámou je umístěna přímo proti obrovskému nákupnímu centru, na velmi frekventované spojce tramvají, autobusů a zastávce metra. Stovky lidí denně sahají na vystresovaná zvířata, strkají jim do obličeje slámu a své fotoaparáty – blesk samozřejmě nemůže chybět. Ani pro jedno z jmenovaných zvířat není ani minimálně přirozené stát celý den bez možnosti proběhnutí.

12825494_529591057242770_202864886_n

Bohužel na jejich potřeby a životy nikdo ohled nebere a jsou pouhou atrakcí, kterou ráno „někdo“ přiveze, zavře na náměstí a večer zase odveze. Kam, to se můžeme jen domnívat. Majitel těchto zvířat je vyslověně vlastní pro svůj prospěch. Opravdu je směšné myslet si, že je jejich hodný pán ráno odveze z volné louky, naloží do přívěsu a zvířata jsou nesmírně šťastná, že si na ně všichni ti hodní lidé sáhnou, zatahají je za ocas a večer jedou zase do svého milovaného domova.

Ve většině případů se jedná o cirkusová zvířata, která se však výborně hodí i pro takového události.

12674527_529611747240701_74073958_n

V prosinci 2015 jsem byla svědkem opravdu jen těžko uvěřitelného chování majitele ke svým zvířatům. Když se je večer (22:30 – představte si, v kolika stupních tam zvířata bez možnosti pohybu stojí) snažil nacpat do své dodávky. Žádný přívěs se slámou – obyčejný a naprosto prázdný nákladní prostor dodávky, bez možnosti zde zvířata alespoň nějak uchytit. Osel však vzdoroval a do dodávky nechtěl vlézt. Po tahání za hlavu tak následovalo mlácení osla provazem, rány pěstí do hlavy a kopance, dokud osel neupadl na zem a jeho hodný majitel s pomocníkem ho nakonec do auta odvlekli za nohy.

Tohle přeci nemůže připadat přijatelné ani žádoucí pro oslavy našich svátků. Ani pro žádné jiné příležitosti. Využívání a doslova týrání zvířat nejen na trzích, ale i poutích a v cirkusech je naprosto nepřijatelná forma zábavy v dnešní, moderní době.

Neučte své děti a nové generace krutosti. Existují i etické způsoby, jak můžete Velikonoce i další ostatní svátky oslavit v míru a s láskou přesně tak, jak jsou vystihovány a s ohledem na životy ostatních.