Srdcervoucí obrázek ukazuje, jak to dopadá, když exotická zvířata nutíme být našimi mazlíčky

Mít opičku jako mazlíčka nebo vidět jednu v představení se zdá být velkou zábavou – koneckonců opice jsou roztomilé, chytré a velmi zábavné. Avšak když jsou tato zvířata unášena z divočiny, životy, které musí snášet, aby se stala něčí hračkou či zdrojem zábavy, jsou plné šokující krutosti.

monkey

Například Khai Liam, samec makaka medvědího, který byl nedávno zachráněn thajnskou nadací pro ochranu divokých zvířat Wildlife Friends Foundation Thailand. Khai Liam byl z divoké přírody ukraden ještě jako dítě, odebrán od matky po té, co byla zabita. Pak byl prodán jako mazlíček a většinu svého života strávil v okovech na ostrově Koh Phangan. Posledních pět let strávil připoután ke kovové trubce na velmi krátkém řetězu krmen jen banány. To je smutná realita mnoha exotických zvířat v obchodě s mazlíčky, s kterými je zacházeno jako se zbožím a ne jako s divokými zvířaty.

V životě Khai Liama nebylo nic přirozeného – žádné stromy, jiné opice, ani hledání potravy v jeho domovském lese. Tento srdcervoucí obrázek zvýrazňuje, jak hluboce zajetí dopadá na inteligentní zvířata.

Khai Liam je jen jednou z tisíců opic, které jsou oběťmi zábavního průmyslu. Mezinárodní unie pro záchovu přírodu uvádí makaky medvědí na seznamu zranitelných druhů, především kvůli lovu a zvyšující se míře ztráty habitatu, takže odebírat je z volné přírody pro naši zábavu má dopad, který bychom neměli brát na lehkou váhu.

Naštěstí pro tohoto makaka si jeho věznitelé uvědomili, jak zvláštní potřeby tato zvířata mají – a jak nebezpečnými se stanou jen v pár letech věku. Kontaktovali ochránce, kteří mu poskytli život bez řetězů, který si zaslouží.

převzato z One Green Planet