Rostlinná kůže existuje a nebudete věřit, z čeho je vyrobena!

Zatímco malými krůčky směřujeme k etičtějšímu životu, začínáme si všímat, že jsme obklopeni obrovským seznamem problémů, kterým musíme čelit, abychom mohli prosperovat v souladu s přírodou a upřímně neubližovat. Můžeme začít tím, že omezíme spotřebu masa a mléčných produktů a s tím, jak se vrátí naše vnímavost, s ní nakonec skončit úplně. Každý z nás je na své vlastní cestě a snaží se dělat maximum a proto, když se naskytne rozumné řešení současného problému, chceme to vykřičet do světa!

Používání kůže je stále extrémně běžné!

Kůže je problém,s kterým mnoho z nás bylo seznámeno už v dětství při sledování filmů jako 101 dalmatinů, a přesto většina z nás ani nezaznamená jak často produkty vyrobené z kůže používáme každý den. Zvířecí kůže jsou snadno rozpoznatelné v produktech, jako jsou lovecké a kožešinové kabáty, ale ve skutečnosti jsou mnohem běžnější. Obyčejné produkty jako automobily, nábytek, boty, pásky, knihy, oblečení, některé tapety klobouky a peněženky jsou často vyrobeny z pravé kůže.

Ve světě, kde se raději výrobkům z plastu vyhýbáme, jak to jen jde, je skvělé vědět, že si někdo dal práci a využil techniku recyklace k představení nové etické alternativy k pravé kůži.

Piñatex™ je inovativní produkt vyrobený společností Ananas Anam

Nová „kůže“ byla vyrobena společností Ananas Anam z udržitelné vysoce funkční přírodní textilie vytvořené z odpadních rostlinných vláken. Pinatex je vyráběn na Filipínách zvláken listů ananasovníku.

ana1.jpg.156913

Tento skvělý nový přístup podpoří zcela novým způsobem místní farmáře. Použití běžného odpadu ananasových farem nebude totiž v těchto rostoucích zemích vyžadovat žádné další hnojení, vodu, půdu či pesticidy.

Využít něco, co by bylo jen tak vyhozeno, a místo toho vytvořit produkt, kterým můžeme zastavit zbytečné vraždění zvířat pro jejich kůži po celém světě, je skvělou myšlenkou. Tento materiál může být snadno použit v domácnosti či autě jako čalounění nebo u módních doplňků.

Podívejte se na tuto skvělou infografiku, která představuje rozbor toho, jak proces funguje.

www.nonwovens-industry

Dekortikace

Proces, při kterém se listy anansovníku zbavují vláken se nazývá dekortikace. To je možné provést přímo v oblasti pěstování, což vytváří pracovní místa a pomáhá místním obyvatelům. Zbylý rostlinný materiál může být použit jako organické hnojivo a vrátit se do půdy, kam patří.

Místní mohou použít organické hnojivo přímo na své plodiny, nebo jej prodat jako další zdroj příjmů, který tak může podpořit udržitelné organické zemědělství v regionu.

Po dekortikaci prochází vlákna procesem, který z nich vytvoří „netkanou textili“, která je základním materiálem pro rostlinnou kůži.

John-Jenkins-Pouffe

Nejenom, že se na kůži začíná na celém světě pohlížet jako na neetický produkt, ale začíná být i méně dostupnou a drahou. Tyto trendy bohužel směřují k většímu využívání umělých materiálů a všichni víme, že používání plastů je již nyní obrovským celosvětovým problémem.

Právě proto přichází vynález udržitelné univerzální textilie právě včas, aby nám tak pomohl k posunu k zodpovědnějšímu světu.

Car-seat-681x1024

Naší vizí je vytvoření textilií a textilních materiálů, které v celém výrobním cyklu využívají procesy, jež podporují blahobyt planety a lidí. Naší inspirací je přístup cradle to cradle, který podporuje ekologické, inteligentní a inovativní návrhy v rámci dnešního ekonomického prostředí“ – ananas-anam.com

Carmen Hijosa založila společnost Ananas Anam Ltd., která se proslavila v Irsku prodejem koženého zboží mezi lety 1978 a 1993. Díky své znalosti odvětví se rozhodla najít nový přístup, který by uspokojil světové potřeby bez použití tradiční kůže.

HISTORY-section-300x225V devadesátých letech se Hijosa rozhodla stát se poradkyní na Filipínách, kde pracovala v návrhářském centru s vývojem produktů. V té době se seznámila s tím, že vlákna listů ananasovníku mohou být použita mnoha jinými způsoby než doposud.

Listy ananasovníku jsou jak silné, tak kvalitní, což z nich činí výbornou alternativu kůže. Dalších několik let strávila zdokonalováním metody, při které vznikl materiál Pinatex.

Hijosa a další členové společnosti Ananas Anam Ltd. prohlašují, že jsou rozmanitou skupinou lidí s širokou škálou schopností, původu a národností. Jejich cílem je vyvinout textílie, které jsou jednak přírodní, ale také mají příznivý dopad na světovou produkci.

Pravděpodobně máte ohledně produktu nějaké otázky. Na stránkách společnosti jsou některé důležité body objasněny.

Je Pinatex z usně?

Piñatex-PunackpuckNe, useň je ze zvířecí kůže. Pinatex je textilie vyrobená z vláken anansovníkových listů, které mohou mít po dokončení podobnou texturu a skončit jako tradiční kůže. Tento produkt je čistě rostlinný a je jak přírodní tak zcela nezávadný.

Je Pinatex opravdu 100% rostlinného původu?

Ano, ujišťujeme vás, že při výrobě Pinatexu není použit žádný přímý či vedlejší produkt živočišného průmyslu.

Je výroba udržitelná?

Piñatex-BagaheJedna z nejdůležitějších částí celého tohoto plánu je vytvořit produkt, který je ze 100 % udržitelný. Je to základní princip naší společnosti.

Protože jsou listy ananasovníku vedlejším odpadním produktem sklizně ananasů, máme spoustu materiálu a není tak nutné pěstovat více rostlin. Tento výrobní proces pouze přeměňuje odpad na materiál hodnotnější pro farmáře a vytváří více možností pro lokální pěstitele a místní komunity.

Je pinatex v přírodě rozložitelný?

Ano, na rozdíl od ostatních umělých materiálů je tento materiál v přírodě rozložitelný, jak se prokázalo při vývoji a výzkumu.

převzato z The Mind Unleashed