Tilikum, nejslavnější kosatka „zábavního“ parku SeaWorld, umírá

Představitelé zábavního parku SeaWorld v úterý oznámili, že jejich nejslavnější kosatka, Tilikum, je nemocná.

„Musíme bohužel oznámit, že během několika posledních týdnů propadal Tilikum čím dál více letargii a veterinární a ošetřovatelské týmy SeaWorld se obávají, že se jeho zdravotní stav zhoršuje,“ uvedla společnost v prohlášení.

SeaWorld uvedl, že Tilikum byl léčen kvůli možné plicní bakteriální infekci. „Podezřelá bakterie je velmi odolná léčbě a lék na jeho onemocnění nebyl nalezen,“ uvedl SeaWorld.

Příběh Tilikum, který byl z velké části popsán v dokumentu „Blackfish“, se stal jakýmsi válečným pokřikem pro lidi, kteří se zajímají o špatné zacházení se zvířaty v SeaWorld. Přibližně pětatřicetiletý samec byl unesen od své rodiny ve volné přírodě v roce 1983, kdy mu byly pouhé dva roky, a v SeaWorld prožil posledních 23 let.

Během svého času v zajetí byl Tilikum zapojen do tří lidských smrtí. V roce 1991, kdy byl stále majetkem Sealand, dnes zaniklého kanadského mořského parku, byl Tilikum jednou ze tří kosatek, které utopily trenérku Keltie Byrne po té, co spadla do bazénu.

Sealand krátce na to uzavřel své brány a Tilikum byl prodán do SeaWorld. V roce 1999 zůstal bezdomovec Daniel P. Dukes přes noc v SeaWorld Orlando. Druhý den ráno ho našli mrtvého na hřbetu Tilika.

V roce 2010 byl Tilikum odpovědný za smrt trenérky Dawn Brancheau. Brancheau se skláněla k zemi, když ji Tilikum popadnul, stáhnul do vody a hrál si s jejím tělem, dokud nezemřela.

Po smrti Brancheau byli Tilikum a jeho vnuk, Trua, izolováni od ostatních kosatek v parku – pro společenská zvířata, jakými kosatky jsou, šlo o velice bolestivé uspořádání.

Není zaznamenaný žádný případ toho, že by ve volné přírodě kosatka napadla člověka, navzdory tomu, že se často dostáváme do jejich blízkosti, a ochránci zvířat přisuzují jeho agresivitu stresu a zmatení ze života v zajetí.

Tilikum vykazuje také další známky stresu ze zajetí. Byl spatřen, jak po několik hodin nehybně leží – naprosto nepřirozené chování pro kosatky, které se v přírodě nezastaví – a vylámal si zuby, protože z frustrace okusoval zdi své nádrže.

Infekce, jako ta, kterou Tilikum údajně trpí, jsou u kosatek v zajetí také mnohem častější než v divočině, právě kvůli stresu ze zajetí a špatné kvalitě vody.

Ale SeaWorld drží Tilika pevně ve svých spárech, je středem jejich programu umělého oplodnění; je otcem 21 mláďat narozených v zajetí SeaWorld, z nichž je jen polovina stále naživu.

Doufejme, že se z toho Tilikum dostane – ale není to pravděpodobné, když nyní SeaWorld vydal toto prohlášení.

Tilikova nemoc je jen posledním bodem v řadě špatných zpráv, co se zdraví zvířat v SeaWorld týká. Od léta v parku zemřelo pět mořských savců, včetně Unny, Tilikovy dcery, která zemřela v pouhých 18 letech na údajnou plísňovou infekci.

převzato z The Dodo