Kvůli téhle želvě si už nikdy nedáte brčko do pití!

Výzkumný tým Christine Figgener nalezl ve spolupráci s dr. Nathanem J. Robinsonem během průzkumu v Kostarice samce karety zelenavé. V nozdře měl zaražené 10-12cm PLASTOVÉ BRČKO.

***VIDEO OBSAHUJE GRAFICKÉ ZÁBĚRY***

Výzkumníci si nejdříve mysleli, že se dívají na parazitického červa, a snažili se ho odstranit, aby ho prozkoumali. Po té, co se jim podařilo prozkoumat odříznutý kousek, zjistili, na co se ve skutečnosti dívají.

Po krátké diskuzi o tom, co by měli dál dělat, usoudili, že použijí kleště na švýcarském noži, což byl jediný nástroj, který na své malé lodi měli – nacházeli se uprostřed oceánu, v rozvojové zemi, několik hodin od jakéhokoliv veterináře (pravděpodobně několik dnů od takového, který by se specializoval na plazy, nemluvě o mořských želvách) a rentgenu. Navíc by se vystavili pokutě (či až času ve vězení), pokud by želvu vzali s sebou, protože by tím překročili omezení svého výzkumného povolení. Želvák si proceduru očividně neužíval, ale doufejme, že se mu teď mnohem lépe dýchá.

screen shot 2015-09-07 at 10.30.29 pm

Krev na rameni želvy pochází z šestimilimetrové biopsie, kterou vědci ještě před tímto odhalením provedli kvůli genetické studii, která je součástí jejich povoleného výzkumu. Tato ranka obvykle nekrvácí, ale během snahy o udržení želvy se rozkrvácela. Obě rány mu vydezinfikovali jódem a želvu ještě nějakou dobu sledovali, než ji vypustili zpět do přírody. Krvácení přestalo takřka okamžitě po vytažení brčka.

Želva brčko pravděpodobně spolkla a znovu vyvrátila, čímž skončilo ve špatné trubce. Nosní dutina mořských želv je dlouhým nosohltanem přímo spojená s patrem.

Odpad, který je sveden do kanálů či slétá z pláží a skládek do oceánu, může zranit citlivá mořská zvířata. Na zemi mohou odhozené plastové obaly, lahve, plechovky či dokonce brčka zabíjet divoká zvířata i psy a kočky. Eliminování tvorby zbytečného odpadu tak neuleví jen naší planetě, ale může zachránit životy mnoha zvířat.

V každodenním životě se zdá téměř nemožné plastu uniknout. Nemůžeme uniknout ani plastovému znečištění. Základním pravidlem jsou tři R – reduce, reuse, recycle – omezte, opakovaně použijte, recyklujte.

  • Vyhýbejte se jednorázovým obalům a nástrojům – místo igelitové tašky využijte raději látkovou, místo plastových lahví skleněné, noste si vlastní obaly – ať už jde o termohrnek na kávu či krabičku na oběd.
  • Plastové obaly se dají použít opakovaně.
  • Na zabalení svačiny používejte opakovaně použitelné obaly.
  • Buďte digitální! Na co plastová cédéčka a obaly, když si hudbu i filmy můžete koupit online.
  • Hledejte alternativy k plastovým předmětům, které využíváte. V dnešní době existuje mnoho biologicky rozložitelných materiálů s podobnými vlastnostmi jako plasty – ať už jde o materiály z kukuřice, bambusu či cukrové třtiny.
  • Recyklujte. Pokud musíte použít plasty, zvolte #1 (PETE) či #2 (HDPE), což jsou nejčastěji recyklované plasty. Vyhněte se igelitovým taškám a polystyrenové pěně, protože mají obvykle velice nízkou míru recyklace.
  • Šiřte to dál. Řekněte své rodině a přátelům, proč je důležité omezit používaní plastů v našich životech a o odporných dopadech plastového znečištění.

 

Pomůžete tím naší planetě i zvířatům, s kterými ji sdílíme!