Poslední známá loď pytlačící mořské okouny chycena v Indonésii

Stovky dní honby za nelegálními rybářskými loděmi v mrazivých vodách Jižního oceánu se aktivistům ze Sea Shepherd vyplatily. Poslední známá pytlácká loď určená na lov ledovek patagonských – či chilských mořských okounů, jak jsou nazýváni na trzích a v restauracích – byla zadržena v Indonésii.

Loď, známá jako Viking, byla posledním plavidlem z půl tuctu pytláckých plavidel na seznamu Sea Shepherd Conservation Society. Lodě, nazývané Bandit 6, operovaly nelegálně v oblasti obklopující Antakrtidu po více než desetiletí.

Kapitán Sea Shepherd Siddharth Chakravarty, který pirátskou loď po několik týdnů sledoval, ji nahlásil úřadům, když minulý týden vstoupila do indonéských vod. Indonéské ministerstvo pro mořské záležitosti a rybolov Vikinga i 11 členů jeho posádky zadrželo kvůli padělání jména lodi.

„V krátkém intervalu 15 měsíců je celá flotila pytláků okounů rozhozená a v Antarktidě poprvé neloví žádní pytláci,“ uvedl Chakravarty v pátečním prohlášení. Posádky dříve byly schopny nelegálně operovat bez vážných postihů, skryty před úřady v odlehlém Jižním oceánu.

Chakravarty, který již pomohl dopadnout další nelegální plavidlo, zvané Kunlun, nazval polapení posledního z Bandit 6 jedním z „nejpohotovějších a největších úspěchů v dějinách ochrany mořského životního prostředí“.

Přesto, že nejde o okouna ani není vždy loven v chilských vodách, má chilský mořský okoun vysokou tržní cenu. To z něj dělá cenný úlovek pro pytláky, jejichž lodě jsou schopny vylovit ryby v hodnotě zhruba 1 milionu dolarů.  Podle odhadů ministerstva obchodu USA pochází přibližně dvojnásobek chilských mořských okounů dopravených na americký trh od pytláků spíše než od legálních rybářů.

I když tyto protiprávní posádky ubližují legálním obchodům rybářů, ohrožují především antarktický ekosystém. Ledovka není uvedena na seznamu ohrožených druhů, ale nelegální, neregulovaný a nehlášený rybolov činí sledování stavu tohoto druhu složitým. Jakožto dravci jsou ledovky důležitou částí potravinového řetězce. Pytláci navíc používají k lovu hlubokovodních ryb nezákonné tenatové sítě, které mohou vylovit a neúmyslně zabít i jiné druhy.

Indonéské námořnictvo má v plánu Vikinga během několika následujících dnů potopit, což znamená alespoň dočasný konec těchto ničivých praktik.

převzato z takeapart.com