Pětina finských vlků vybita v měsíc trvajícím honu

Finské úřady v pondělí uvedly, že téměř pětina ohrožené finské populace vlků byla vybita v měsíc trvajícím kontroverzním honu, jež byl o víkendu ukončen.

Lovcům bylo uděleno povolení zastřelit 46 z odhadovaného počtu 250 finských šedých vlků v honu majícím přispět k omezení nelegálního pytláctví.

“Úlovek dohromady činil 43 vlků…to znamená, že 3 povolení nebyla využita” sdělila Sauli Harkonen, vysoká představitelka Finské Myslivecké Agentury.

Lov byl druhou částí zkušebního honu, který odstartoval v roce 2015, s cílem omezit ilegální pytláctví ve venkovských oblastech. Hon byl povolen poprvé od roku 2007 poté, co Evropská Komise obvinila Finsko z porušování pravidel Evropské Unie pro ochranu ohrožených druhů.

Finské Ministerstvo Zemědělství a Lesnictví nyní zhodnotí dopad lovu na vlčí populaci a pytláctví, než rozhodne zda bude lov pokračovat i v roce 2017.

Ekologové vyjádřili obavy, že hon ohroží genetickou rozmanitost vlčí populace.

„Lov byl velmi rozsáhlý, vzledem k tomu, že ministerstvo povolilo odlov 20 % finské vlčí populace, a navíc byla policií udělena další výjimečná povolení,“ uvedla Sami Saynevirta, vedoucí Finské Ligy Přírody.

Ke 43 vlkům, usmrceným v průběhu honu, jež skončil v neděli, bylo od srpna lovci, kteří obdrželi speciální povolení, zabito dalších 25 jedinců vyskytujících se v blízkosti lidských sídel a těch, co napadli domácí zvířata či dobytek.

Ve Finsku je lov rozšířenou tradicí. Každý rok se o lovecké lístky přihlásí na 300 000 osob, jedná se o jeden z největších počtů v Evropě.

převzato z yahoo news