Krkavci si dokážou představit, že je někdo špehuje

Podle nové studie si krkavci dokážou představit, že je špehuje skrytý konkurent, čímž vykazují schopnosti, které byly přisuzovány jen lidem.

Vědci ukázali, že si tito ptáci dávají velký pozor, aby skryli své jídlo, pokud mají podezření, že jejich pohyb sleduje jiný krkavec, dokonce i pokud se ve skutečnosti v jejich blízkosti žádný nepohybuje.

Zjištění publikované v úterý v časopise Nature Communications předkládá, že krkavci jsou schopni bez přímého pozorování pochopit, co se může honit hlavou jinému jedinci.

„Ukazuje to, že vlastnosti, které považujeme za čistě lidské, můžeme najít u jiných zvířat,“ říká vedoucí autor studie, Thomas Bugnyar, profesor vídeňské univerzity a odborník na společenské poznání u zvířat.

Během období šesti měsíců studovali vědci 10 krkavců, kteří byli vychováni v zajetí. Ptáci byli umístěni do sousedících místností oddělených oknem, které bylo zpočátku odkryto, takže jeden havran mohl sledovat druhého, který dostal jídlo, které ukrýval.

Výzkumníci pak okno zakryli, ale ponechali v něm kukátko, o kterém krkavci věděli, že přes něj mohou vidět a být viděni.

Jamile dokončili tento základní trénink, přehráli vědci krkavčí zvuky, zatímco si jeden z ptáků ukládal své jídlo. Pokud bylo kukátko otevřené, dával si krkavec velký pozor, aby jídlo ukryl pořádně. Avšak pokud zůstalo zavřené, usoudil, i pokud byly slyšet krkavčí zvuky, že ho nemůže nikdo špehovat.

Předchozí výzkum, především se šimpanzi, ukázal, že nelidská zvířata jsou schopna pochopit, co ostatní vidí. Ale předpokládalo se, že jim to umožnilo sledování pohybů hlavy či očí jiného jedince.

„Otázka, zda nelidská zvířata dovedou přisoudit koncept „vidění“ bez spoléhání se na náznaky v chování, byla stále otevřená,“ poznamenává studie.

I bez těchto náznaků prokázali krkavci pochopení, že mohou být sledováni, a podle toho upravili své chování.

„To silně naznačuje, že krkavci zevšeobecňují na základě svých zkušeností a ne že jen odpovídají na náznaky v chování druhých,“ uvádí Bugnyar.

Vědci zjistili, že si pták myslel, že je sledován, když pospíchal, aby si jídlo ukryl, nebo se k němu později vrátil, když byl čistý vzduch, aby skrýš vylepšil.

Je známo, že mladí krkavci utváří a rozkládají aliance, čímž demonstrují „společenskou flexibilitu“. Jako dospělí si obvykle brání svá teritoria a žijí v dlouhodobých monogamních vztazích.

převzato z The Guardian