Z indických laboratoří propustili díky novému zákonu o umisťování první vysloužilé psy

S radostí oznamujeme, že z laboratoře v Bangalore byli podle nových pravidel dne propuštěni první psi.

Tento čin je výsledkem nových pravidel zavedených indickými úřady k rehabilitaci psů využívaných na pokusy. Pokud víme, jde o první pravidla na světě, která vyžadují, aby laboratoře našly pro pokusné psy nové domovy.

Freagles

Tato úžasná zpráva je výsledkem mnohaleté práce doktorky Shiranee Tettamanti Pereira, spoluzakladatelky People for Animals (Chennai) a indické kampaniérky Cruelty Free International. Shiranee neúnavně pracovala na zlepšení podmínek pro psy v indických laboratořích. Od roku 2000 pomohla najít nové domovy pro stovky laboratorních bíglů.

Welfarové organizace nyní spolupracují s výzkumnými laboratořemi a společně hledají rodiny, které by psy adoptovaly.

34 ze 64 dnes propuštěných bíglů zůstane dočasně v psím hotelu v Bangalore, zatímco budou čekat, než se jim s pomocí Chinthana Gopinath najdou nové domovy.

Dr. Shiranee Tettamanti Pereira uvedla: „Jsem potěšena, že indické laboratoře reagují na tato průkopnická pravidla pozitivně. Indie podniká důležitý krok směrem ke konečnému cíli ukončení testů na psech. Tato nová pravidla nabídnou mnoha psům příležitost žít svobodně po mnoho let po té, co budou propuštěni z laboratoří. Jsem nadšená, že nyní můžeme těmto psům najít bezpečné a milující domovy, které si zaslouží.“

Výkonná ředitelka Cruelty Free International Michelle Thew uvádí: „Po celém světě jsou zdraví psi, kteří již nejsou v laboratořích potřeba, běžně zabíjeni. Věda i etika vyžadují, abychom testy na psech nechali za námi. Zatímco pracujeme na ukončení využívání psů na pokusy, je potěšující vidět, že se životy jednotlivých zvířat, která v současnosti trpí v laboratořích, pomalu mění. Vyzýváme úřady po celém světě, aby následovaly Indii a trvaly na povinném umisťování těchto zvířat.“

Bohužel ani Česká republika se nemá čím pochlubit. Za loňský rok bylo u nás pokusům podrobeno téměř 800 psů (z celkového počtu 231397 zvířat!). Podobná množící zařízení najdeme i u nás – jedno z nich patří společnostiMediTox. V jejich zařízení v Konárovicích najdete vedle chovu bíglů, myší a potkanů i chov makaků. Z tohoto zařízení jsou zvířata převážena i do laboratoří v zahraničí, jejich celkový počet je tedy mnohonásobně vyšší!

převzato a upraveno z Cruelty Free International