V cirkusu Ringling Bros. zemřelo další sloní mládě

V Ringling Bros. and Barnum & Bailey Circus zemřel další slon.

CEC_20131111_01861-Edit-copy-mike-large48de1

Mike, dvouletý slon indický, zemřel podle tiskové zprávy mateřské společnosti Feld Entertainment v Centru pro záchovu slonů v pondělí. Byl nejmladším slůnětem v zařízení. Ringling Bros. za příčinu jeho smrti označují sloní herpesvirus (EEHV).

„Mike začal vykazovat první slabé příznaky v sobotu a až do pozdního nedělního odpoledne dobře jedl i pil, ale nemoc postoupila velice rychle,“ uvedla dr. Ashely Settles, vedoucí veterinární péče. „Jakmile se objevily příznaky, začali jsme ho léčit, ale v pondělí ráno už nebylo nic, co jsme mohli udělat, abychom jeho smrt odvrátili.“

980x

Herpes je mezi slony v zajetí poměrně častý a může být vysoce smrtelný, přesto Rigling Bros. prohlásili, že je Mike prvním slonem, který na virus v Centru pro záchovu slonů zemřel. Welfarové skupiny však upozorňují, že Mike je jen jedním z dlouhé mrtvých slonů v tomto kontroverzním floridském zařízení.

I když se milovníci zvířat zaradovali nad loňským prohlášením, že Ringling Bros. pošle všechny své vystupující slony do důchodu do roku 2018 – datum bylo později přesunuto na letošní jaro – dobré zprávy byly utlumeny skutečností, že sloni budou posláni do Centra, které navzdory svému jménu sloužilo v minulosti spíše jako tréninkový tábor než útočiště.

Centrum je obviňováno z držení slonů v řetězech po většinu jejich života a z používání elektrických bičů a háků, bolestivých špičatých nástrojů, které byly v několika amerických městech zakázány.

980x (1)

Zde narození sloni jsou matkám odebíráni ještě jako děti a později jsou podrobováni dost brutálnímu tréninku, při kterém jsou mladá zvířata nucena do nepřirozených pozic. Tuberkulóza je zde na denním pořádku.

Ringling Bros. již oznámili, že sloni poslaní do důchodu budou i nadále množeni a budou využíváni v onkologickém výzkumu. Není zřejmé, zda centrum bude přístupné veřejnosti ani zda byl Mike cvičen na vystupování.

Rachel Mathews z PETA v prohlášení zdůraznila, že Centrum má za sebou historii pochybné péče, která mohla přispět k smrti malého Mikea.

980x (2)

„Smutná smrt tohoto mladého slona není překvapením vzhledem k tomu, že v péči Ringling zemřela další čtyři sloní mláďata, včetně osmiměsíčního slůněte, jehož zadní nohy byly roztříštěny během cirkusového tréninku, a tříletého slůněte, které se utopilo v jezírku, když se snažilo dostat od trenéra s hákem,“ uvedla. „Tyto stresující podmínky byly spojeny s vysoce smrtelnou chorobou, která na mláďata neúměrně dopadá a která zabila i toto slůně, přesto Ringling nadále množí další mláďata pro život v řetězech.“

převzato z The Dodo