Delfíní aktivista a hvězda „Zátoky“ zadržen v Tokiu

Ric O’Barry, držitel prestižní ceny BAMBI a hvězda oscarového dokumentu „Zátoka“, byl v pondělí 18. ledna zadržen japonskými imigračními úředníky na tokijském letišti Narita. Po příletu do Tokia, okolo 16:45, byl 76-letý zakladatel a ředitel Dolphin Project opakovaně vyslýchán a umístěn do zařízení pro deportované, ne nepodobné vazbě, kde byl držen po dva dny.

Podle jeho právníka, Takashi Takano, O’Barrymu sdělili, že do země nemůže vstoupit na turistické vízum, protože jeho status turisty nebyl „plně dokázán“. Úředníci ho také obvinili z tvorby filmu „Zátoka“ a spojení s protipytláckou organizací Sea Shepherd. O’Barry obě obvinění odmítnul a Louie Psihoyos, producent filmu, veřejně objasnil, že O’Barry s produkcí neměl nic společného.

5f3cfa9e-97db-4b62-9a75-2b1cc4129521-1

Po více než 45 letech fungování jako jedna z nejdéle trvajících organizací na ochranu delfínů má Dolphin Project dostatek záznamů, aby prokázala svou nezávislost. Úřady však odmítly Takanovi dodat informace, které by podpořily jejich rozhodnutí a O’Barryho popření nebylo přijato. Takano podal formální stížnost a o rozhodnutí povolit O’Barrymu vstup do země nebo o jeho deportaci rozhodnou japonské úřady.

Jako člověk, který strávil posledních 13 let návštěvami Taiji, místa, kde dochází k nechvalně známým lovům delfínů, mu výslechy po příjezdu do země nejsou cizí. Post na jeho oficiální facebookové stránce z 18. ledna to potvrzuje, ale k něčemu takovéto úrovně ještě nikdy nedošlo. A je to znepokojující.

“Japonské úřady tvrdě zakročují proti těm, kdo oponují válce, kterou vedou proti delfínům,“ prohlásil O’Barry, skrz svého syna, Lincolna O’Barry. “Jsem přesvědčen, že mě využívají jako loutku představující všechny západní aktivisty.“

 

Screen-Shot-2016-01-20-at-12.24.08-PM.png

Loni v srpnu, jen několik hodin před začátkem lovecké sezóny 2015-16, byl O’Barry zatčen ve městě Nachikatsuura, protože u sebe údajně neměl pas. Po noci ve vězení byla všechna obvinění proti němu stažena, když policie pas objevila v autě, které O’Barry řídil. S následnou masivní pozorností médií se zatčení obrátilo proti nim. K Taiji se stočilo mnohem více očí a pro O’Barryho šlo o dobrou věc.

Dolphin Project dohlíží nad zátokou po celou loveckou sezónu, každoročně zhruba od 1. září do 1. března, dokumentují a šíří informace. Tým vždy operoval v mezích japonského právního systému.

V Taiji jsou rutinně decimovány skupiny sestávající z celých rodin delfínů. Dospělí jedinci jsou buď zabiti pro maso, nebo vybráni do zajetí, zatímco mláďata a mladiství jsou často  vhozeni zpět do moře, kde jsou jejich šance na přežití při nejlepším minimální. Svět tyto barbarské praktiky veřejně odsoudil, ale je zřejmé, že Taiji nenaslouchá.

V zátoce Taiji jsou delfíni zabíjeni během šestiměsíční lovné sezóny, aby byli prodáni na maso či zajati do zábavních parků.

„Jde o zoufalý pokus japonských úřadů skrýt hrůznosti probíhající v Taiji. Došly jim výmluvy, proč porážka a prodej delfíního masa kontaminovaného rtutí pokračují. Lov delfínů v Taiji začal v 50. letech a je tak jen těžko kulturní tradicí. Delfíni, kteří nejsou poraženi, jsou prodáni do zábavních parků po celém světě,“ uvádí Lincoln O’Barry.

06984e01-a3ef-4c0c-bb79-15a1e57e221e-1

Množství vysokoprofilových celebrit, včetně americké velvyslankyně v Japonsku Caroline Kennedy, Harryho Stylese, Maisie Williams, Yoko Ono, Bena Stillera, bývalého bubeníka Guns N’ Roses Matta Soruma a Stinga, podpořilo O’Barryho v jeho práci.

Dolphin Project a jeho právní tým se postaví deportaci stejně jako lovu delfínů. Prosím zvažte příspěvek na tento boj. Nemůžeme dovolit, aby Japonsko skrývalo, co se v Taiji děje. Svět se dívá.

převzato z Dolphin Project