Prasata dělají co? – Mýty o prasatech

 

Pokud tak jako my sdílíte domov s prasetem, určitě jste už slyšeli, jak lidé říkají: „Hnus! U vás doma žije prase?!“ Obvykle se zasmějeme a pomyslíme si: „Páni, o prasatech koluje vážně hodně stereotypů.“ Pokusíme se je teď vyjasnit!

1. Prasata jsou špinavá, smradlavá a nechutná
Dobře, ne, nejsou. Prasata jsou ve skutečnosti velice čistotná zvířata. Nerada vykonávají potřebu na místech, kde jedí či spí, a na rozdíl od jiných druhů zvířat nemají žádný zápach. Prasata JSOU špinavá, pokud se v létě snaží ochladit válením v bahně. Ale pokud mají příležitost, dosáhnou stejného výsledku vyválením se v bazénku s vodou.

 

2. Prasata jsou úplně jako psi

Špatně. Prasata jsou popravdě mnohem chytřejší než psi. Kvůli své inteligenční úrovni potřebují neustálou stimulaci a aktivity, které je zabaví. Znuděné prase se může změnit na ničící prase. Pravidlo, podle kterého žiji. Nabídnout praseti něco k zabavení pomůže zmírnit potíže, do jakých se dostávají.

 

3. Prasata zůstanou malá
Ani omylem. 99 % prasat vyroste v mnohem větší, než bylo „slibováno“ či „zaručováno“. Existuje jen hrstka prasat, která zůstala malá. Vyhráli jejich lidé genetickou loterii? Neřekla bych… Někteří lidé mohou nesouhlasit, ale velká prasata jsou stejně úžasná jako ta menší. Obecně prasata nejvíce rostou v prvních třech letech, přestože technicky nejsou dospělá až do pěti let. Dospělost je definována okamžikem, kdy se uzavírají epifyzární chrupavky v dlouhých kostech, a k tomu obvykle dochází okolo pátého roku. Pokud s prasaty nemáte zkušenosti, připravte se, že prase váží mezi 40 až 90 kilogramy. Logicky budou ještě tlustší/těžší, pokud bude jejich kalorický příjem větší než kalorický výdej. Ale celková výška/délka? Ta je daná geneticky. Ještě vtipnější je, když se lidé ptají: „Proč sis nevzala jedno z těch miniprasátek?“ Ze stejného důvodu, proč jsem si nedošla pro jednorožce. NEEXISTUJE NIC JAKO MINIPRASÁTKO! (Jde je o marketingový termín a neexistují žádná plemena jako teacup, micro, micro mini, kapesní prase, prase do bytu, královský dandy atd.) Pokud se chcete podívat na skutečná plemena prasata, podívejte se na naši sekci Plemena, kde najdete VŠECHNA skutečná plemena prasat.

4. Prasata jsou hloupá
Právě naopak. Prasata jsou neuvěřitelně inteligentní a jejich způsob řešení problémů a přemýšlení je srovnatelný s inteligencí tříletého dítěte.

5.1

 

5. Prasata jsou zlá a agresivní
Znovu špatně. Prase je tak dobré, jak ho vychováte. Prasata VYŽADUJÍ výchovu. Říci, že všechna prasata jsou zlá a agresivní není vůbec přesné. Nekastrovaná prasata mají sklon k agresivním tendencím, jakmile pohlavně dospějí, stejně jako nevychovaná prasata. Nicméně to není povahou prasete, je to přímo VAŠE chyba, že jste ho nekastrovali nebo nevychovali. A dá se to napravit procedurou, při které se odstraní reprodukční orgány, a plánem na změnu chování. ALE ne VŠECHNA prasata jsou zlá a agresivní, většina je milá.

 

6. Prasata jsou nenasytná
Musím uznat, že tohle je částečně pravda. Většina prasat by bez dohledu jedla, dokud by se nepozvracela, a pak by snědla i to. (Alespoň z mé zkušenosti.) Ale je to pravděpodobně proto, že jejich stravu omezujeme, abychom se vyhnuli nadváze. Takže jakmile dostanou příležitost jíst, jak hrdlo ráčí, popadnou ji a utečou s ní.

7

 

7. Prasata jsou tlustá, nedokážou rychle běhat
Haha, ale jo, dokážou! Říká se, že prasata dokážou běžet rychlostí až 20 km/h. Divoká prasata běhají ještě rychleji, 50-60km/h. Jak je to možné? Instinkty! Prasata jsou lovná zvířata, takže pokud potřebují běžet rychle, běží.

8.png

 

8. Prasata neumí plavat
Jasně, že umí! Slyšeli jste někdy o Prasečím ostrově na Bahamách? Tento ostrov je domovem mnoha prasat a žádných lidí. Výletní lodě okolo ostrova vyhazují zbytky jídla a prasata na to samozřejmě přišla, takže je můžete vidět, jak plavou za lodí pro dobrotu. Dokonce i domácí prasata ráda plavou. Obézní prase může mít potíže udržet se nad hladinou, takže pokud chcete tuto teorii vyzkoušet, ujistěte se, že jde o nechlorovanou vodu, třeba jezero nebo rybník, a buďte připraveni, pokud mu to hned nepůjde. NEHÁZEJTE prase do vody a nečekejte, že bude vědět, co dělat… možná bude, ale možná taky ne, zvláště starší prase, které nikdy neplavalo.

 

9. Prasata nelínají
Ano, línají. Ne v tradičním slova smyslu, ale jednou či dvakrát ročně mění srst. U většiny prasat k tomu NEDOJDE v prvním roce života, ale u každého je to jinak. Prasata jsou také náchylná k suché kůži. Loupající se kůže je u nich běžným problém, na který lidé nejsou připraveni, když slyší, že prasata jsou hypoalergenní. Je MNOHO lidí, kteří dostanou vyrážku nebo se začnou škrábat, když se jich dotknou tvrdé štětiny.

10

 

10. Prasata si „nehrají“
Prasata, obzvláště ta mladší, MILUJÍ hry. Prase bude tak aktivní, jak mu dovolíte. Pokud máte oplocený dvorek bez predátorů, vaše prase bude hry venku milovat. Malé výbuchy energie přinutí prase běhat, jako by šlo pozdě na večeři. Neuvěřitelně rychle poskakují a obvykle si to hodně užívají. Také můžete slyšet, že „štěká“, když bude běhat venku, takže nebuďte překvapení, když tu zábavu i uslyšíte.

 

11. Prasata nedokážou komunikovat
Tohle rozhodně NENÍ pravda. Prasata komunikují se svými náhradními rodiči i s jinými prasaty. Musíte rozluštit, co jejich zvuky znamenají. Například, pokud vás prase několik hodin nevidělo a vydává funící zvuk, když vás uvidí, jde o šťastný zvuk a vykládám si ho jako „Mám tě rád“. Pokud prase běží, možná i poskakuje, a slyšíte zvuky podobné štěkání; jde také obvykle o šťastný zvuk. Užívají si a jde o zvuk, který vydávají, když se baví.  Jedno štěknutí obvykle znamená, že se prase vystrašilo, nebo když se stane něco neočekávaného. Prasata spolu také velmi dobře komunikují pomocí pachů.

 

12. Prasata si vystačí sama
Některá prasata si vystačí bez jiných prasat či zvířat, ale prasata jsou společenská zvířata a mají stádové myšlení, takže i když jsou v pohodě bez jiných zvířecích přátel, stále potřebují interakci. Lidé jsou součástí jejich stáda a potřebují lásku a pozornost od svých lidí. Druhé prase nabízí někoho, kdo mluví stejným jazykem a to samo o sobě má svoje výhody.

 

13. Prasata jsou nudná
To také není pravda. S prasetem jsem zažila ty nejlepší chvíle v životě. Nezapomenutelné zážitky, které jen tak někdo neprožije. Naše prase se rádo honí po dvorku, účastnilo se komunitních událostí, MILUJE hru s míči, pomáhá mi na zahradě, pomáhá mi uklízet rohy kuchyně, tulí se ke mně při strašidelném filmu, ale co víc, bezpodmínečně miluje mě a všechny u nás doma. Cizince? Ani tak moc ne, ale je s ní velká zábava.

 

14. Prasata nerada zkouší nové věci
To je také nesprávně. I když jsou prasata tvorové držící se zvyku, pokud mají možnost, jsou první na místě, aby prozkoumala něco nového. Může to být novinka v jejich oblasti jako nová hračka nebo čerstvý balík slámy, může to být vyčištění domku, nové jídlo či dokonce nové zvíře ve stádu. MILUJÍ prozkoumávání a zkoušení nových věcí.

 

15. Prasata nemohou mít blechy
Ano, můžou. Obvykle mají selátka mnohem jemnější kůži a rozhodně je mohou napadnout blechy. Starší prasata jsou obvykle napadena jen na jemnější částech kůže jako na břiše nebo vnitřních stranách noh. Obvykle blechy „nenosí“ jako selátka, ale blechy je stejně mohou pokousat. Co je stejně špatné jako napadení blechami a prasata jím mohou trpět? Svrab.

14

 

16. Prasata jsou imunní na hadí kousnutí
Tohle je tak šíleně nepravdivé, že to ani není vtipné. Případů, kdy prase zemřelo na kousnutí, není málo. Žádné zvíře není imunní vůči hadímu kousnutí, ale prasata mají tlustší vrstvu kůže. Důvodem, proč na prasata kousnutí nepůsobí stejně jako lidi, je vrstva tukové tkáně, která ztěžuje průnik jedu do krevního řečiště. Science Daily poznamenává, že tuková tkáň se u savců normálně nachází pod kůží a okolo vnitřních orgánů. Tato vrstva tedy funguje jako ochrana cév, ale rozhodně nedokáže eliminovat možnost průniku jedu do krevního řečiště. Prasata hady zabíjí z přirozeného instinktu. Naštěstí nejsou jako kočky a nenosí nám napůl snědené hady jako dárek či jako vyjádření díků.

15

 

17. Prasata sní cokoliv
HAHA. Kéž by. Zjistila jsem, že domestikovaná prasata jsou v jídle docela vybíravá. Vytváří si preference stejně jako lidé a některé věci prostě odmítají jíst. Z části jde o to, že si nás prasata „vycvičí“, a z části naopak. Jejich chutě se mění tak jako naše, takže co jim nechutnalo před rokem, mohou dnes milovat.  Jeden z našich prasečích přátel sdílel na naší facebookové stránce video, které dokazuje, že prasata NESNÍ všechno. 

16

 

18. Domácí prasata nepotřebují očkování ani odčervení, zvlášť, pokud žijí uvnitř.
Tohle se liší region od regionu. Ale většina prasat tráví alespoň nějaký čas venku a hrabou se v zemi, kde se nachází některé z těchto nemocí a parazitů. Někteří veterináři doporučují očkování proti chorobám, které se ve vaší oblasti běžně vyskytují. Vzteklina se u našich prasečích přátel běžně nevyskytuje, ale je mnoho případů, kdy se jí nakazili. NENÍ žádná vyloženě prasečí vakcína proti vzteklině, ale většina veterinářů ji z preventivních důvodů aplikuje. Některá městská nařízení vyžadují, aby prasata byla očkována, takže se ujistěte, že znáte zákony ve vaší oblasti. Některým chorobám/nemocem je možno zabránit očkováním. Některé z nich mohou být i smrtelné, pokud nejsou léčeny zavčasu a dá se jim úplně vyhnout či alespoň snížit jejich riziko očkováním. Odčervení by mělo být aplikováno podle instrukcí veterináře, ale většina lidí odčervuje proaktivně každé 4-6 měsíců, aby se vyhnuli nákaze.

17

 

19. Prasata mají mohawk, který vstává, když jsou šťastná.
To je pravda, nicméně mohawk může vstávat i z jiných důvodů a není to vždy z radosti. Mohawk značí radost, ale i strach a zlobu. Mohawk vstává, když je prase agresivní či vyzývá jiné prase o místo „vrchního prasete“, aby se zdálo větším a zlostnějším. Obvykle se vedle mohawku objeví i dupání, slinění a agresivní či vyzývající postoj.

 

20. Péče o prasata je těžká a časově náročná.
Ano i ne. Prasata nejsou pro každého. Prasata jsou časově náročná ve smyslu toho, že vyžadují hodně pozornosti a společenské interakce, toho, že  vám ho málokdo pohlídá, když jedete na dovolenou, nebo toho, že ne každý veterinář je schopen se o něj postarat. To je jen pár z bodů o „náročné péči“. Tyto věci dělají péči o ně složitější než o tradiční zvířata. Skutečná péče? Ta není vůbec těžká. Vyžadují zvláštní stravu – pokud by měla možnost, nevybrala by si mezi sladkostmi a zeleninou to nejvýživnější. Nejsou odpadkovými koši a neměli byste jim dávat potraviny bohaté na sodík, zbytky ze stolu (ani žádné lidské jídlo, kromě zeleniny a ovoce) ani žádná tučná jídla. Váhu si neudržují ani neztrácejí cvičením, ztrácí jí menším objemem jídla a udržují si ji vyváženým příjmem potravy a úrovní aktivity. Potřebují trávit čas venku, aby se mohla věnovat prasečím věcem, pravidelné broušení kopýtek, pokud se nebrousí přirozeně, pravidelné prohlídky u veterináře. Prasata potřebují výchovu a potřebují bezpečné místo před predátory. Takže i když péče o prase není zrovna věda, musíte být nápadití a vymýšlet nové způsoby, jak je zabavit, jak přepravit velké/dospělé prase a jak je udržet spokojené. Prasata NEJSOU pro každého, takže pokud nemáte rádi tvrdou práci, prase pravděpodobně není tím pravým společníkem pro vás.

převzato z Mini Pig Info