21 věcí, kterými se vaječný průmysl nechlubí

Existuje mnoho lidí, kteří se stali vegetariány, stále však běžně konzumují vajíčka. Zjistil jsem, že přesný název pro tento typ lidí, kteří se vzdávají masa, je ovo-vegetariáni. Vajíčka konzumují z mnoha různých důvodů, kterými jsou například: představa, že jim vajíčka dodají bílkoviny, omega 3 mastné kyseliny či vitamín B12 – který i v nich však  může chybět. Dalším tvrzením může být, že slepice snášejí vejce tak jako tak a zároveň žádné zvíře není kvůli vejcím zabito ani mu není ubližováno, pokud není nijak oplodňováno.

Avšak stále více lidí si uvědomuje, jak nelidsky je se slepicemi využívanými pro vaječný průmysl zacházeno.
Ať už jste vegetariáni, vegani, ovo-vegetariáni, rostlinně se stravující lidé, nebo se stravujete, jakkoliv si vyberete, tento seznam 21 věcí, které vaječný průmysl skrývá, vás donutí se nad konzumací vajec zamyslet…
1. Trvá přibližně 36 hodin, než slepice snese jedno vejce.

2
2. Aby byla udržena poptávka, je jen v České republice každý rok chováno přes 10 milionů nosnic.

3
3. Život těchto slepic je  čistým utrpením už od počátku jejich života.

4
4. Kuřátka se rodí v inkubátorech, jako je tento.

5
5. Nikdy ani nedostanou šanci vidět své matky.

6
6. Krátce po narození jsou kuřátka rozdělena podle pohlaví.

7
7. Malé samičky čeká stejné utrpení jako jejich matky – celý život budou snášet vejce a trpět.

8
8. Samečci jsou naházeni do pytle, kde se udusí, nebo …

9
9. … jsou rozemleti zaživa v mlýnku.
10
10. Samičkám je upálena špička zobáčku pomocí rozžhavené čepele.
11
11. Kolem 5 až 11 slepic je napěchováno do malých klecí.
12
12. Klece jsou často naskládány jedna na druhé.
13
13. To způsobuje, že moč a výkaly padají z horních klecí na slepice pod nimi.
14
14. Není neobvyklé, že slepice ve své kleci zemřou.
15
15. Jejich těla často hnijí v přítomnosti ostatních slepic.
16
16. Po dvou letech jsou přeživší posláni na jatka.
17
17. Slepice nyní čelí stejnému osudu jako ptáci chovaní pro maso.
18
18. Jsou spoutány a zavěšeny hlavou dolů.
19
19. Jsou zasaženy elektrickým proudem.
20
20. Slepicím jsou přeřezána hrdla.
21. Často bývají vhozené do vroucí vody zaživa.
22

A co vejce z bezklecového chovu?
Nenechte se zmást společnostmi, které nabízí vejce z „chovu bez klecí“ či „z podestýlky“. Tito ptáci nemusí být chováni v klecích jako jsou výše zmiňované, ale jde pouze o marketingový podvod, aby společnosti udrželi poptávku i pro ty, kterým záleží na etických podmínkách. Zatímco ptáci chovaní v tomto typu chovu mají možná o něco lepší kvalitu života, „bez klecí“ však znamená pouze to, že jsou ptáci chováni v obrovské hale v počtech několika tisíců ptáků, kteří vidí denní světlo jen velmi zřídka, pokud vůbec. Mnoho z nich zemře, jejich mrtvoly hnijí, někteří jedinci jsou vážně nemocní a další ptáci se mezi sebou napadají a způsobují si smrtelná zranění. Zkrátka je jasné, že jejich život a smrt je dost podobný.
Co můžete udělat?
Zdá se, že nejsnažším způsobem je přestat jíst vejce obecně, pokud se vám něco nelíbí, nepodporujte to! Ač je to smutné, chápu, že někteří se vajec vzdát nechtějí a nadále je konzumují kvůli některým výhodám, které nabízejí. Pokud chcete i nadále vajíčka ponechat ve svém jídelníčku, to, co můžete udělat navíc je kupovat bio organická vejce od slepic chovaných venku na trávě z lokálních farem, které znáte a důvěřujete jim. Tyto slepice by se měly pohybovat venku a jejich strava by měla být bez antibiotik a hormonů.
Pokud se rozhodnete vzdát se vajec obecně, stále můžete bez problému přijímat proteiny a omega 3 mastné kyseliny z dalších alternativních zdrojů, například z lněných a konopných semínek a zelené listové zeleniny. A pokud vám jde spíše o chuť než o výživové hodnoty, nemusíte se bát, že byste o ni přišli – i chuť vajec nahradíte snadno, třeba černou solí.
Scrambled-Eggs-1178x800-1024x695.jpg