Více než sto kulohlavců se vyplavilo na pobřeží Tamil Nadu, 45 mrtvých

Přinejmenším 45 kulohlavců Sieboldových, část skupiny, která se v pondělí večer vyplavila na pobřeží v Tiruchendur v Tamil Nadu, zemřelo. V úterý ráno bylo na šestnáctikilometrovém pásu pobřežních vesniček Alanthalai do Kallamozhi nalezeno více než 100 kulohlavců. Šest z nich bylo zachráněno rybáři.

whales-300x200

„Kulohlavci se k pobřeží začali ve skupinách přibližovat okolo 17. hodiny. Je to velmi zvláštní. V roce 1973, když jsme byli chlapci, jsme zažili podobný jev. Ale tenkrát se jich nevyplavilo tolik,“ říká Rajna, rybář z Manapad.

Ditto Mascarenhas z Kulasekarapattinam uvádí, že pokud by místní rybáři nedrželi stráž, mnozí další by zemřeli. Rybáři zůstali vzhůru celou noc, aby se pokusili kulohlavce odtáhnout zpět a udrželi je ve vodě.

Okresní výběrčí z Tuticorin M Ravikumar pobřeží prozkoumal. Uvedl, že úředníci vyšetřují důvod, proč se tak velké množství kulohlavců dostalo na břeh.

Na místo přispěchal i tým z mořského parku v mannarském zálivu v Ramanathapuram.

56951734af45b.jpg

Možný důvod
Bývalý ředitel Zoologického přehledu Indie Venkataraman řekl, že kytovci (delfíni, velryby a sviňuchy) jsou společenští mořští savci. Žijí ve skupinách, a pokud je jejich vůdce neklidný kvůli změnám ve spodních proudech, jsou okamžitě dezorientováni. Začnou se odchylovat od své normální cesty a míří směrem k pobřeží, což vede k jejich smrti.

Mezi taková narušení mohou patřit mírná zemětřesení, geomagnetické deviace, zvukové vlny i přílivové proudy.

V pondělí udeřilo zemětřesení o intenzitě 6,5 na Richterově stupnici na Filipínách a další o 6,9 v Indonésii. Mohla být příčinou dezorientace kulohlavců.

indiapilotwhalesap196099956052

V Indii bylo vůbec první masové vyplavení tohoto druhu hlášeno v Salt Lake v Kalkatě v roce 1852. K nejvyššímu počtu vyplavených na indickém pobřeží došlo v roce 1973, kdy bylo vyplaveno 147 kulohlavců, říká Venkataraman.

Každoročně je vyplaveno okolo 2000 velryb. Na indickém pobřeží bylo v období 1800-2015 vyplaveno více než 1500 z nich. Výzkumníci naříkají, že v této zemi zatím neproběhla žádná studie tohoto problému. Jedním z důvodů je nedostatek financí a zájmu agentur. Studie o populační dynamice kytovců, jejich rozmnožovacích zvycích, rozpadu habitatu a dalších s tím spojených otázek se budou muset ujmout úřady. Jen taková snaha pomůže v ochraně těchto ohrožených mořských savců.

převzato z times of india