Sloni z Ringling Bros. jdou do „důchodu“ předčasně

ngliDny těžkopádných slonů otročících pod cirkusovými stany se blíží ke konci dříve, než  se plánovalo.

Feld Entertainment, mateřská společnost cirkusu Ringling Bros. a Barnum & Bailey, uvedla v pondělním prohlášení, že své slony indické vyřadí a přesune je z cirkusů do záchovného centra na Floridě v květnu, o rok a půl dříve, než bylo očekáváno.

Společnost uvedla, že přesun zvýší počet slonů v centru na 40. Náklady na péči o 11 cirkusových slonů se šplhají na zhruba 65000 dolarů ročně a Feld Entertainment prohlásila, že chce tyto peníze využít raději na záchovu a pediatrický výzkum rakoviny.

V březnu přitom společnost ohlásila, že cirkusové slony, kteří předvádí okolo tisícovky představení ročně, vyřadí do roku 2018.

12xp-2elephants-master675.jpg

Pondělní prohlášení přišlo po desetiletích tvrzení zvířeckoprávních aktivistů, že cirkus se slony zachází krutě, včetně stížností na používání dlouhých tyčí s hákem a dalších metod ovládání.

Stephen Payne, mluvčí Feld Entertainment, řekl, že rozhodnutí bylo podníceno ekonomickými zájmy, ne stížnostmi, protože čím dál více měst ustanovuje omezení na ubytování, spoutávání a převoz zvířat.

„Než bojovat s radnicí jsme se rozhodli raději vzít tyto zdroje a použít je na záchovu druhu,“ uvedl při telefonickém rozhovoru.

Zbývající dvě sloní jednotky, které jsou stále na turné – jedna s pěti slony a druhá se šesti – se mají objevit v dalších 27 show.

Jakmile se těchto 11 slonů připojí k dalším 29 na Floridě, stanou se součástí pediatrického výzkumu rakoviny, který společnost provádí.

Výzkum zahrnuje testování krevních vzorků slonů, jejichž osobitý gen p53 z nich dělá mimořádné bojovníky proti rakovině, a jejich využití ve studiích v Primary Children’s Hospital a The Huntsman Cancer Institute v Salt Lake City v Utahu.

Welfarové skupiny se k pondělnímu prohlášení vyjádřily smíšeně.

Ingrid Newkirk, prezidentka PETA, uvedla, že veřejnost již ztratila zalíbení v „hrubých“ představeních a vyzvala společnost, aby ukončila všechna představení se zvířaty, včetně těch s velkými kočkami.

Dodala, že u těchto zvířat hrozí přenos chorob, zdůraznila zprávu Centra pro kontrolu a prevenci chorob z minulého týdne – vyšetřovali možný přenos tuberkulózy ze slonů v oregonské zoo na lidi.

Payne uvedl, že sloni patřící společnosti byli na tuberkulózu testováni s negativním výsledkem.

Cathy Liss, předsedkyně Animal Welfare Institute, uvedla, že byli ujištěni, že sloni již nebudou „vláčeni po celé zemi“, ale řekla, že se stále obává o jejich zacházení ve floridském centru, kde byli „uvězněni v řetězech na betonových podlahách a podřízeni používání háků a elektrických bičů.“

Payne prohlásil, že sloni byli připoutáni jen v noci, aby se jim zabránilo krást si navzájem jídlo, ale že dny tráví venku se stádem.

Podle PETA je ve Spojených státech zhruba 17 cestujících cirkusů, včetně Ringling, které stále využívají slony.

upraveno z nytimes