Jediný žralok bílý v zajetí zemřel po třech dnech

V pátek 7. ledna 2016 zemřel jediný žralok bílý držený v zajetí. Zemřel po pouhých třech dnech v japonském akváriu. Žralok byl omylem uloven během rybolovu a místo, aby ho po vytažení ze sítí vrátili zpět do moře, rozhodli se ho rybáři předat okinawskému akváriu.

1518430-img

Mořská zvířata do nádrží nepatří, ale u žraloků bílých to platí dvojnásob – aby si udrželi tělesnou teplotu, musí neustále plavat. V malé uzavřené nádrži jim to samozřejmě není dovoleno. Navíc, vedle fyzických potřeb je zde ještě extrémně traumatický mentální dopad unesení z divočiny a umístění do malé, izolované nádrže.

Představitelé akvária uvedli, že od unesení žralok odmítal cokoliv sníst. Najednou zeslábl a potopil se ke dnu nádrže. Snaha přemístit ho do zvláštní nádrže a podávat mu kyslík selhala a žralok zemřel.

„Příčina smrti je jasná: zajetí. Ten žralok takhle zemřít nemusel,“ prohlásil Jason Baker, viceprezident mezinárodních kampaní PETA (Asia).

Jediným důvodem, proč toto akvárium vůbec napadlo žraloka umístit, byl samozřejmě zisk z prodeje vstupenek. „Mnozí návštěvníci nás žádali o umístění žraloka bílého,“ řekl Independent zdejší výzkumník Keiichi Sato.

Pokud by nikdo nenavštěvoval akvária, mořské parky a další zařízení držící zvířata v zajetí, neexistovala by a zvířata by v nich netrpěla. Můžete těmto zvířatům pomoci tím, že taková zařízení navštěvovat nebudete, a tím, že o jejich utrpení řeknete dalším.

převzato z onegreenplanet