Proč nejsou lampiony ani ohňostroje krásným zážitkem

Tyto lampiony, jejichž původ najdeme až v Číně, Vám mají splnit přání napsaná na jejich papírových stěnách.

Toto veselí má však i temnou stránku, kterou si mnohdy ani neuvědomujeme – mohou mít negativní vliv na životní prostředí a co hůř, na zvířata. Věděli jste, že váš lampion se po přistání na zem stává pro zvířata doslova smrtící hrozbou? A to nejen pro ta volně žijící v přírodě, ale i pro domácí zvířata a mazlíčky. Při styku s vyhořelým lampionem se objevuje obrovské riziko velmi vážného zranění, ba dokonce i smrti.

JS53691610.jpg
Po pozření drátěné konstrukce, která zůstává v původním stavu, může dojít k velmi dlouhému a bolestivému procesu dušení, které po většinou končí trýznivou smrtí.
Příkladem je případ, který se stal v roce 2010  v anglickém Cheshire. Zdejší farmář tragicky přišel o jednu ze svých krav. Po té, co na jeho pozemku přistál lampion z místních oslav, se kráva dlouze a bolestivě dusila a následně zemřela. Majitel krávy, Huw Rowlands, posléze vyzval obyvatele Cheshire, aby upustili od vypouštění smrtících lampionů. K jeho výzvě se následně přidal i hasičský sbor a záchranářský tým.
Tento oblíbený druh oslav totiž není jen příčinou zranění a úmrtí zvířat, ale způsobuje i další škody například na majetku nebo na přírodních prostranstvích.
PJS53691613.jpg
Nebezpečí však neskýtají jen lampiony přání.
Velkou hrozbou jsou také ohňostroje, které jsou každoročně příčinou smrti stovek zvířat. To se také netýká jen volně žijících a divokých zvířat, ale i domácích mazlíčků. Není nezvyklé, že hlasité výbuchy a celkově zvuky doprovázející ohňostroj jsou pro zvířata natolik děsivé, že se strachem utíkají ze svých domovů.
Opravdu děsivým zážitkem jsou ohňostroje pro divoká zvířata a především pro ptáky. Rodiče malých ptáčat po leknutí z ohňostroje opouští svá hnízda a před nebezpečím se snaží utéct.
birds2n-1-web.jpg
Hrozivým příkladem mohou být události z amerického Arkansasu.  Rok 2012 v Arkansasu nezačal zrovna malebně. Po oslavách Nového roku bylo ve městě Beebe nalezelo zhruba 100 mrtvých kosů. Následně byly v tomto městě ohňostroje zakázány.
K tomuto kroku se naštěstí začínají uchylovat i česká města, v současné době diskutují o zákazu používání zábavní pyrotechniky například v Hodoníně či Hustopečích.
Jak pomoci svým malým společníkům se dozvíte třeba na stránkách Svobody zvířat.