V Norsku budou uzavřeny čtyři norčí farmy poté, co neprošly inspekcí

Rozsáhlá neléčená zranění, nemocná zvířata a nehumánní metody zabíjení najdeme mezi hrůzami, kvůli kterým hrozí uzavření čtyřem norským kožešinovým farmám. Během inspekcí Úřadu pro bezpečnost potravin bylo opakovaně zjištěno, že welfare norků na těchto farmách se nachází v tak naléhavém a otřesném stavu, že inspektoři vícekrát požadovali okamžité utracení většího množství zvířat. Podobně i minulý měsíc inspektoři vyžadovali, aby na farmách bylo okamžitě přerušeno zabíjení norků, které podle inspektorů probíhalo naprosto nehumánním způsobem.

8119508462_2a32d850df_k-1024x680

Kožešinové farmy, největší z nich drží až 30 000 zvířat, byly vyřazeny z Norské kožišnické společnosti, což znamená, že je velice nepravděpodobné, že budou ve svém podnikání moci dále pokračovat. Naneštěstí závažné problémy kožešinových farem nejsou výjimkou, ale obvyklými způsoby. Proto se mnoho států rozhodlo kožešinové chovy zakázat, mnohé další o podobném zákazu diskutují (u nás můžete podpořit kampaň organizace OBRAZ).

Mezi nejzávažnější problémy, na které inspektoři na farmách narazili, patří vážně infikované rány, zvířata bez končetin, rozbitý plynoměr. Některá zvířata byla nalezena stále naživu, i přesto, že den před tím byla zplynována. Se zvířaty bylo tvrdě zacházeno – farmáři je chytali za ocasy a házeli je do plynových komor. Trvalo téměř tři minuty, než zvířata po puštění plynu omdlela. Plynování je standardní metodou zabíjení norků na většině evropských kožešinových farem. Odborníci na welfare zvířat ho považují za vysoce bolestivou a nepřijatelnou metodu zabíjení. Anton Krag, ředitel Norské aliance na ochranu zvířat, uvádí:

‘Možnost uzavření kožešinové farmy s 30 000 zvířat je pro kožešinový průmysl závažnou ranou. Norská aliance na ochranu zvířat má radost, že úřady berou utrpení kožešinových zvířat vážněji. Nicméně není to dost a proto budeme dál pokračovat v naší práci a vyžadovat, aby politici zakázali kožešinové chovy v Norsku.’

5451232164_a642c99089_b-1-1024x683

Úřad pro bezpečnost potravin sleduje farmy od roku 2013 a usoudil, že na farmách nedošlo k žádnému zlepšení welfaru zvířat. Farmář odmítá všechna obvinění z porušení welfaru na jeho farmách – dokonce i po té, co inspektoři jasně zdokumentovali a upozornili na závažné zdravotní problémy zvířat – ale je naopak přesvědčen, že je obtěžován. Včerejší rozhodnutí Norské kožišnické společnosti vyřadit farmy ze seznamu členů způsobí ztrátu významných výhod. Anton Krag:

‘Pokud je kožišnická organizace nucena vyloučit své vlastní členy, je to důkazem toho, jak vážná situace je. Kožešinoví farmáři v Norsku trvají na držení dravců v maličkých klecích, což je důvodem, proč Norská aliance na ochranu zvířat vyžaduje politický zákaz na kožešinové chovy.’

převzato z Fur Free Alliance