Japonsko nepřestává s lovem velryb, Anonymous zaútočili na japonského premiéra

Hacktivistická skupina Anonymous přiznala odpovědnost za shození oficiálních webových stránek japonského premiéra. Hactivista spojený se skupinou uvedl v tweetu, že „Tangodown“ byl varováním k zastavení lovu velryb. Následovala řada gratulací a poděkování od kritiků lovu.

Stránka byla nedostupná od brzkého čtvrtečního rána a úřady situaci vyšetřují, zatím bez veřejných informací. Podle New York Times prohlásil vedoucí tajemník kabinetu, Yoshihide Suga said, že „S jistotou jsme neurčili, zda jde o útok Anonymous, ale obdrželi jsme zprávy, že za to přijali odpovědnost.“

Útok se objevil po té, co Japonsko minulý týden vyslalo své lodě na údajně vědeckou misi do Antarktidy. Japonsko je členem Mezinárodní velrybářské komise a před třiceti leti odsouhlasilo mezinárodní moratorium na komerční lov velryb, přesto i nadále loví a zabíjí velryby pod záštitou vědeckého výzkumu. Japonské úřady tvrdí, že mise do Jižního oceánu zjišťuje informace o rozmnožovacích zvycích a migračních vzorcích plejtváků myšoků. Nicméně zůstává nejasné, jak k získání této informace pomáhá zabití přes 300 velryb, které jsou nezbytným cílem letošního lovu.

Arktičtí plejtváci myšokové jsou na červeném seznamu Mezinárodní unie pro zachování přírody uvedeni pod „Nedostatek údajů“, což znamená, že není k dispozici dostatek údajů o tomto druhu, aby bylo možné určit riziko jeho vyhnutí.

Soud Spojených národů v roce 2014 rozhodl, že takový „výzkum“ zabije každý rok až 1000 velryb, přesto vede jen k malým vědeckým pokrokům, a Japonsku byly antarktické lovy zakázány. Kritici prohlašují, že letošních 300 velryb je příliš mnoho, a zdá se, že Anonymous souhlasí. Pokud je skutečným cílem opravdu výzkum, mnohou být informace získány bez dalšího zmenšování světové populace velryb.

Není to poprvé, kdy Anonymous vyjádřili nesouhlas s velrybářstvím. Hackeři podobnému útoku v listopadu podrobili Island – zhruba na jeden den shodili webové stránky premiéra a ministerstev vnitra a životního prostředí.  Island je dalším členem Mezinárodní velrybářské komise, ale tvrdí, že velryby s rybáři soupeří o ryby, na kterých je jejich ekonomika silně závislá.  Japonská ekonomika je rozmanitější, ale velrybářství má národní kulturní význam a proto přetrvává jako komerční podnik.

převzato z yahoo