Posledních 50 výzkumných šimpanzů bude propuštěno do azylů

Není pochyb, že šimpanzi – i přes blízký vztah k našemu vlastnímu druhu – v rukách lidí strašlivě trpěli. Navzdory jejich velké inteligenci a citlivosti byla tato zvířata předmětem invazivních vědeckých experimentů a často končila uvězněná v zoo, málokdy s myšlenkami na jejich životní pohodu. V nedávné době se však časy pro tento druh začaly měnit.

V roce 2013 podepsal prezident Obama zákon o ozdravění, hájení a ochraně šimpanzů, který usnadňuje přesun mnoha výzkumných šimpanzů do nových domovů v azylech. Tento rok již byl šimpanzům v rámci zákona o ohrožených druzích (ESA) udělen status „ohroženého“ druhu, což znamená, že pokud chce někdo využít člena tohoto kognitivně sofistikovaného druhu na výzkumné či zábavní účely, musí získat povolení a prokázat, jak takové jednání obohatí zachování druhu. K dnešnímu dni o takové povolení nepožádala žádná laboratoř … možná proto, že jsou si vědomy toho, že nejsou schopny dokázat, že provádění experimentů na šimpanzích druhu jako celku nijak neprospívá. Mezitím skupiny jako Projekt práv nelidí tvrdí, že šimpanzové by měli být považováni za nelidské „osoby“ se základními právy na tělesnou svobodu.

A teď americký Národní institut zdraví (NIH) oznámil svůj záměr navždy ukončit výzkumné experimenty na šimpanzích. Vzhledem k tomu, že NIH patřilo mezi největší americká zařízení držícími šimpanze kvůli testování, jde o úžasnou zprávu. V roce 2013 se původně rozhodli, že většinu svých výzkumných šimpanzů propustí do azylů, ale dodali, že si ponechají kolonii 50 šimpanzů v „etologicky přijatelném“ prostředí, pro případ, že by byli v budoucnu z výzkumných důvodů potřeba. Teď se rozhodli, že propustí i je!

Wayne Pacelle, ředitel Humánní společnosti Spojených států (HSUS), uvítal rozhodnutí NIH se slovy: „Přesunutí těchto šimpanzů do azylu je nejen tou správnou věcí, ale menší výdaje na péči ušetří i peníze daňových poplatníků. Řediteli NIH Francisu Collinsovi tleskáme za jeho prozíravost.“

Nicméně Pacelle upozorňuje, že bitva zdaleka nekončí: „Přibližně 700 šimpanzů zůstává v laboratořích, zhruba 300 je vlastněno federální vládou. Ale pracujeme na cestovních plánech pro každého z nich, počínaje skupinou v Texas Biomedical. HSUS je připravena pracovat se zúčastněnými stranami, včetně vlády, Chimp Haven a dalších azylů, laboratoří, veřejnosti a dalších skupin na ochranu zvířat, abychom zajistili, že všichni šimpanzové budou propuštěni do kvalitních azylů.  Bude to vyžadovat kolektivní akci a zdroje, abychom toto téma dotlačili do cíle, ale je to to nejmenší, co si tito šimpanzi zaslouží po tom, čím si prošli.  Je výjimečné, že se kategorie využívání zvířat uzavře tak empaticky. Přesně to se tu děje a je to strhující.“

Toto poslední oznámení NIH a vynucování přísnějších regulací využívání šimpanzů ve všech výzkumných laboratořích máme dobrý důvod domnívat se, že se konec experimentů na těchto neuvěřitelně chytrých, vnímavých zvířatech blíží ke konci. Doufejme, že momentum za tímto rozhodnutím bude růst a nakonec povede ke konci krutých experimentů proti všem zvířatům.

převzato z onegreenplanet