Více než 300 mrtvých velryb na pláži. Nikdo neví proč

Moře vyplavilo více než 300 mrtvých velryb. Vědci to považují za největší hromadnou smrt v dějinách.

Po té, co bylo v dubnu vyplaveno 30 mrtvých velryb, spustili vědci v červnu vzdušnou inspekci vzdáleného ostrůvku v Patagonii v Chile. Zjistili, že vymírání je mnohem větší, než předpokládali: dosud byla na pobřeží ostrůvku vyplavena tělo 337 velryb, v různých stavech rozkladu.

I když stáří těl znemožňuje jejich identifikaci, jsou vědci přesvědčeni, že jde o plejtváky sejvaly. Jde o velké kosticovce, kteří mohou dosáhnout délky až 20 metrů a které najdeme po celém světě.

Sejvalové jsou kvůli komerčnímu rybolovu v současnosti ohroženým druhem. V posledních třech generacích přišli o 80 procent své dospělé populace. Odhaduje se, že zbývá 80 000 jedinců. Jedná se však o hrubý odhad.

Výzkumníci si nejsou jisti, co vymření způsobilo. Je možné, že jde o následek červeného přílivu – škodlivých řas, které do vody vypouští toxiny. Tento jev výzkumníci v současnosti studují a Chile spustila vyšetřování smrti těchto ohrožených zvířat.

I když bylo komerční velrybářství, které v první řadě způsobilo ohrožení sejvalů, značně omezeno, nebylo vymýceno. Zprávy o vymírání se objevily jen několik dní před tím, než Japonsko vyslalo velrybářskou flotilu k Antarktidě, aby zabila 333 plejtváků myšoků.  Japonsko sice nadále tvrdí, že tento masakr je součástí „vědecké“ expedice, tato tvrzení však byla ostře kritizována Mezinárodním soudem Spojených národů a mezinárodním společenstvím.

Minulý týden spustili členové hackerské skupiny Anonymous kyberútok na islandské úřady, který shodil pět webových stránek, jako odvetu za pokračující velrybářství. Island je jednou ze tří zemí, spolu s Japonskem a Norskem, které toto odvětví udržují – velká část velrybího masa z Islandu putuje na prodej do Japonska.

převzato z the dodo