Další kulohlavci zabiti na pobřeží Faerských ostrovů

V neděli byla na faerské pláži Fuglafirði zavražděna skupina 11 kulohlavců. Letos jde o šestý grindadráp. Celkový počet zavražděných kulohlavců za rok 2015 tedy stoupl na 501.

Sea Shepherd důrazně nesouhlasí s tvrzením místních médií, že masakr proběhl rychle.

„Tito kulohlavci byli po hodinu a půl obtěžováni malými loděmi, byli nahnáni na pláž, zaháknuti za nozdry, vytaženi na kamení a písek a pak je zavraždili za přítomnosti členů své rodiny,“ uvedla Rosie Kunneke, vedoucí pozemního týmu Sea Shepherd.  „Video a fotografie, které Sea Shepherd pořídil dříve tento rok, jasně ukazují pravdu o grindadrápu. Je to pomalá a trýznivá smrt. Tvrdit opak je naprosto pobuřující lží.“

Přesto, že většina zabíjení probíhá během léta, může být grindadráp svolán kdykoliv během roku.

CEO Sea Shepherd Global, kapitán Alex Cornelissen, prohlásil: „Kulohlavci jsou oportunističtí lovci a loví, když mají příležitost. Jediným způsobem, jak zajistit, že tato zvířata budou úplně chráněna, je na dobro postavit grindadráp mimo zákon.“

I když posádky Sea Shepherd souostroví pro tento rok opustily, organizace se zapřísáhla, že její nátlak proti grindadrápu bude pokračovat.

Minulý měsíc byli Sea Shepherd pozváni dánskou komisí pro Faerské ostrovy, aby členům dánského parlamentu předložili svůj postoj k porážce kulohlavců.

Ve své prezentaci Sea Shepherd zdůraznili mezinárodní právní odpovědnost Dánska k ochraně kulohlavců, k zákazu jejich úmyslného zabíjení a k národnímu prosazování dané legislativy s důrazem na to, že dánská podpora grindadrápu je porušením těchto právních závazků.

„Zajistíme, aby svět neignoroval hrůzy, které se nadále objevují na Faerských ostrovech, a aby Dánsko bylo odpovědné za kriminální zapojení v tomto krveprolití,“ uzavřel Cornelissen.

Velrybářství je na Faerských ostrovech praktikována již od dob prvního normanského osídlení ostrovů okolo 10. století. Je regulováno faerskými úřady. Každý rok je zabito okolo 800 kulohlavců a několik plískavic bělobokých.

Lovy nejsou komerční a jsou organizovány na komunitní úrovni. Zúčastnit se jich může kdokoliv, ale k zabití velryb páteřním oštěpem je potřeba zvláštní výcvik.

Lovci nejprve kulohlavce obklopí v širokém půlkruhu lodí. Pak lodě natlačí kulohlavce do zátoky či fjordu. Ne všechny zátoky jsou certifikované a porážky se provádí jen na certifikovaných plážích.

Mnoho Faeřanů považuje lov za důležitou součást své kultury a historie.

převzato z maritime executive