Sea Shepherd varují Japonsko před dalším lovem velryb

Environmentální aktivistická skupina Sea Shepherd v neděli varovala Japonsko před znovuobnovením „výzkumného“ lovu velryb v Antarktidě a vyzvala k zásahu i australskou vládu.

Po celé dekádě maření lovu velryb ze strany Sea Shepherd bylo Japonsko nuceno zanechat v letech 2014 – 2015 lovu v Jižním oceánu poté, co mezinárodní soud rozhodl, že každoroční expedice je pouze obchodní činností maskovanou za výzkum.

Avšak japonská média v sobotu uvedla, že tento lov bude příští rok obnoven, a to i přes výzvy globálních regulátorů k předložení důkazů o tom, že expedice mají skutečně vědecký záměr.

„Nedotčené vody Jižního oceánu jsou opět v ohrožení pytláky,“ uvedl generální ředitel Sea Shepherd, Alex Cornelissen.

„Rádi bychom japonské vládě připomněli, že velryby v Jižním oceánu jsou pod ochranou mezinárodního zákona, australského zákona a také pod ochranou samotných Sea Shepherd.“

„Jakékoliv porušení pořádku ve velrybí rezervaci v Jižním oceánu nebo v australské rezervaci bude považováno za trestný čin.“

Během období přerušení lovu se Sea Shepherd zaměřili na lov vzácné antarktické a patagonské ledovky v Jižním oceánu.

Jejich hlavní plavidlo, Stewe Irwin, je ukotveno v přístavu v Melbourne a skupina zatím nepotvrdila, zda bude i nadále pronásledovat japonské velrybáře. Yomiuri Shimbun a další japonská média uvádí, že japonská flotila by mohla vyplout snad koncem prosince.

Podle japonských zpráv oznámila národní rybářská agentura Mezinárodní velrybářské komisi, že v antarktickém lovu budou pokračovat při sníženém počtu ulovených plejtváků na jednu třetinu, tedy 333 kusů.

Austrálie se pokoušela Japonsko přesvědčit k zastavení lovu velryb a Sea Shepherd požádali premiéra  Malcolma Turnbulla, aby pomocí diplomacie zajistil, že se v lovu nadále opravdu nebude pokračovat.

„Premiér Turnbull má povinnost zajistit, aby byla naléhavé otázka japonských pytláků velryb nejdůležitějším bodem jeho programu, až v prosinci Japonsko sám navštíví,“ uvedl generální ředitel Sea Shepherd Austrálie – Jeff Hansen.

Austrálie již dříve přišla s myšlenkou o vyslání celního plavidla, které by sledovalo lov velryb v Jižním oceánu, ale ministryně zahraničí Julie Bishop se k tomu v neděli nevyjádřila.

„Australská vláda na Japonsko naléhá na nejvyšší úrovni, aby již dále v lovu velryb pro tento rok nepokračovalo a podrobilo se svým mezinárodním závazkům,“ prohlásila Bishop.

„Obavy vlády jsem přednesla přímo ministrovi zahraničí (Fumiovi) Kishidovi a jednání probíhají.“

Kishida byl minulý týden v Sydney na výročním setkání obou stran.

Navzdory mezinárodnímu nesouhlasu lovilo Japonsko velryby v Jižním oceánu pod výjimkou celosvětového moratoria pro velryby, které povoluje lov pro výzkum.

Není však tajemstvím, že maso savců – zabitých údajně pro výzkum – je zpracováváno do potravin.

převzato z dailystar