Smutek slonů v cirkuse, v jednom obrázku

Tohle je smutná pravda ukrytá za veselými zástupy před cirkusy.

Fotografie pořízená bývalým trenérem z cirkusu Ringling Bros. a Barnum and Bailey Circus, Samem Haddockem, ukazuje, jak vypadá život malých sloních mláďat narozených v cirkusu. Na obrázku stojí v řadě novorozená mláďata v temné, betonové místnosti, přivázaná řetězy a provazy ke zdi a vidíme, že ten, který je na obrázku nejblíže, se zřejmě snaží vyvléknout a dostat z těsných pout. Jejich matky jsou v nedohlednu.

980x

Tato fotka zachycuje pouze zlomek vyčerpávající cesty, kterou cirkusoví sloni musí absolvovat. Ta začíná už v okamžiku, kdy jsou slůňata násilně odtržena od svých matek, někdy v pouhém jednom dni svého života. Tato praktika je velmi bolestivá a srdcervoucí pro obě strany, jak pro matku, tak pro dítě – jak ukazuje toto hrůzné video.

Jakmile jsou slůňata matkám odebrána, jsou připravována na život v cirkusu. Další fotografie pořízené panem Haddockem ukazují, jak vypadá samotný průběh tréninku slonů, včetně svazování lanem a spoutávání do nepřirozených poloh, požadovaných po vystupujících slonech.

980x (1)

„Trenéry“ můžeme vidět s cvičícími háky, špičatými a ostrými nástroji, které se používají k bodání do slonů při jejich „výchově“. Po tom, co většina měst zakázala používat tyto nástroje, odmítl cirkus Ringling v těchto městech vystupovat, protože si vědom, že bez těchto hrozivých nástrojů by nemohl své slony kontrolovat.

980x (2)

Naneštěstí, tato technika může být pro slony i smrtící. Ricardo, malé slůně, které vidíme ve videu výše, byl uspán v roce 2004 v pouhých 8 měsících života po té, co při trénování spadl z platformy a zlomil si dvě nohy. V roce 1999 se tříletý slon utopil ve vodě, když se snažil utéct před hákem svého trenéra. Ostatní slůňata byla ve stejném roce nalezena se zraněními na nohou v důsledku svazování.

980x (3)

Fotografie byly pořízeny v centru pro ochranu slonů Ringling Bros., kde jsou sloni vychováváni a trénováni a které maskují jako záchovné zařízení, kde pan Haddock pracoval v letech od 1999 – 2005. I když Ringling Bros. počátkem tohoto roku oznámili, že budou k roku 2018 omezovat a ukončovat představení se slony, stále panují obavy, že budou zničení sloni v podstatě navrácení do center, kde byly tyto fotky pořízeny.

980x (4)

A zatímco tyto fotografie poskytují náhled světu do unikátního trénování slonů, realita je mnohem horší. Brutální techniky, jakou jsou tyto, jsou běžné po celém světě. Od cirkusů ve Spojených státech po sloní atrakce v Asii. V Thajsku a zemích, kde se na slonech jezdí a kde jsou sloni také běžně trénováni, se cvičební technika nazývá „tréninkový nátlak“, protože při něm dochází k potlačení ducha slůňat.

Naštěstí existuje spousta lidí, kteří tvrdě usilují o zachránění slonů z takovýchto podmínek. The Elephant Sanctuary je obrovský habitat v Tennessee, kde mohou sloni zachráněni ze zajetí žít svůj život volně a v míru. Stanice však nepovoluje přístup návštěvníkům, jelikož se sloni po celý svůj život museli před lidmi předvádět. Můžete jim ale pomoci darováním peněz zde a také můžete cesty slonů sledovat na jejich FB stránce. 

A  přesně tak, jak začínají být představení se slony zastaralou zábavou, to nejlepší co můžete i vy udělat, je vyhnout se představením zahrnujících i zvířata.

převzato z onegreenplanet