Anonymous zaútočili na islandské webové stránky na protest proti lovu velryb

Aktivisté z hackerského kolektivu Anonymous přiznali odpovědnost za sestřelení pěti vládních webových stránek Islandu na protest proti velrybářství.

Stránky, včetně oficiálních stránek premiéra a ministerstev životního prostředí a vnitra, byly nedostupné od pátku do sobotního poledne.

Ve videu zveřejněném na sociálních sítích aktivisté vyzývají k hackování webových stránek spojených s Islandem na protest proti vytrvalému komerčnímu lovu navzdory mezinárodnímu moratoriu.

Na novém twitterovém účtu věnovaném kampani se v pátek objevily screenshoty ukazující nefunkční stránky. Zveřejnili je aktivisté, kteří tvrdí, že patří ke kolektivu Anonymous. Úřady výpadek nijak nekomentovaly.

Island je členem Mezinárodní velrybářské komise (IWC), mezinárodního orgánu, který uvalil zákaz veškerého lovu velryb už v roce 1986. Moratorium stále trvá, ale jak Island, tak Norsko v lovu velryb pokračují.

Kvůli velrybářství je terčem kritiky již desetiletí, včetně 70. a 80. let, kdy se aktivisté z Greenpeace a Sea Shepherd Conservation Society pokoušeli pomocí lodí narušit každoroční lovy či sabotáží lovných stanic.

Letošní podzim jde už o druhou podobnou akci Anonymous. V říjnu přiznali odpovědnost za útoky na japonské webové stránky na protest proi lovu delfínů.

převzato z reuters