Zemřela Nola – jeden z posledních čtyř tuponosých nosorožců severních

Nola, jeden z pouhých čtyř známých nosorožců tuponosých severních, zemřela v neděli v zoo safari parku v San Diegu. Park ve vyjádření uvedl, že Nola (41) trpěla bakteriální infekcí a zdravotními problémy spojenými s jejím věkem a zástupci parku se rozhodli ji uspat po té, co se její stav během sobotní noc zhoršil.

„Jsme touto ztrátou úplně zdevastovaní, ale jsme rozhodnuti ještě tvrději bojovat, abychom zastavili jejich vyhynutí,“ uvedl park ve facebookovém postu s dodatkem: „Nechť je to výstrahou toho, co se děje divokým zvířatům po celém světě.“

Nosorožci tuponosí jsou nejohroženějším druhem na zemi. Časté občanské války a rozsáhlé pytláctví řízené z velké části asijskou poptávkou po mletých rozích používaných v medicíně způsobily propad v jejich počtech. Podle organizace Save the Rhino zůstává v divočině již jen zhruba 29 tisíc nosorožců z téměř 500 tisíc z počátku 20. století.

Odhaduje se, že každý den jsou zabiti tři nosorožci.

Nola žila v San Diego Zoo Safari Park v Escondido od roku 1989 a většinu této doby strávila v jihoafrické exhibici.  Video zveřejněné na youtube kanálu zoo v lednu ukazuje, jak si vykračuje skrz suchou trávu a mělká jezírka svého 65 akrového výběhu a jak se hrabe v hlíně svým elegantně zakřiveným rohem.

„Pro nás jako instituci je pravděpodobně jedním z nejdůležitějších zvířat v naší sbírce,“ prohlásila ve videu, které se krátce zabývalo i jejími zdravotními problémy, Jane Kennedy, Nolina ošetřovatelka. “Zosobňuje vyhynutí.“

Nosorožci tuponosí severní původně pochází ze střední Afriky, říká Andy Blue, kurátor savců v San Diego Zoo Safari Park, ve videu zveřejněném na webové stránce ochrany divoké přírody.

Poslední tři známí nosorožci tuponosí severní žijí v rezervaci Ol Pejeta v Keni, kde se potulují po 70 akrovém výběhu, 24 hodin denně chráněném ozbrojenými strážemi. Nachází se zde poslední samec, Sudan, a dvě samice,  Najin a Fatu. Všichni jsou starší a žádná ze samic není schopná přirozené reprodukce, uvádí rezervace, počet Sudanových spermií je kvůli jeho věku „neuspokojivě nízký“.

převzato z The New York Times

Nola byla do San Diega převezena v roce 1989 ve svých 15 letech ze zoo ve Dvoře Králové. Všichni tři zbývající nosorožci se v této české zoo narodili. V roce 2009 byly do rezervace v Keni vypuštěny dva páry v naději, že v jejich přirozeném prostředí stoupne šance na jejich rozmnožení – jeden ze samců bohužel zemřel. Poslední „český“ nosorožec, samice Nabiré – sestra Najin, zemřela letos v létě.

Ve volné přírodě byli naposledy spatřeni v roce 2007. Od roku 2011 je jejich druh považován za vyhynulý.