Kde se nachází 58 zajatých kosatek a jak jim můžeme pomoci

Protože doba se dál mění a rostoucí odpor veřejnosti k zajetí mořských savců se zintenzivňuje, zařízení držící kosatky v zajetí se nacházejí v patové situaci. Ne dlouho po té, co dr. Ingrid Visser předložila hrubý nástin azylu pro kytovce, do kterého by byly umístěny v současnosti zajaté kosatky, čelil SeaWorld kritice za rozšíření Blue World Project v San Diegu. Verdikt? SeaWorld se smí rozšířit, jen pokud ukončí svůj chovný program. Jde o vítězství pro aktivisty i vážný úder pro společnost.

Ve světle tohoto rozhodnutí se objevilo mnoho diskuzí o tom, zda jde o poslední hřebíček do rakve odvětví, ale SeaWorld se pravděpodobně nevzdá tak snadno. A skutečností je, že dokud SeaWorld a všechny ostatní mořské parky neuzavřou své brány, zajaté kosatky budou dál trpět. Po rozhodnutí Kalifornské pobřežní komise je to ještě zřejmější, když silná bouře zpustošila Marineland Antibes ve Francii a prakticky zničila filtrační a okysličující systémy, které jsou životně důležité pro zdraví zvířat. 12. října Marineland potvrdil, že zahynul devatenáctiletý samec Valentin.

V návaznosti na Valentinovu smrt musíme vzpomenout na všechny zbývající kosatky trpící v rukách lidí jen pro naši zábavu. V současnosti je jich po celém světě v zajetí drženo 58, tady jsou jejich příběhy.

Marineland Antibes, Francie

14436037869_1a00077b90_z

Marineland je domovem čtyř kosatek, o další dvě přišel v nedávné době, když zemřel Valentin a jeho matka Freya. Zbývající kosatky, Wikie, Inouk, Moana a Keijo, se všechny narodily v zajetí. Podle zdroje se jim od záplav z minulého měsíce nedaří příliš dobře, protože jim znečištěná voda nadále ztěžuje krmení. Množství organizací Marineland vzhledem k závažnosti situace vyzvalo, aby kosatky nechal jít, ale zařízení se zatím nevyjádřilo.

Loro Parque, Španělsko

5845273632_486b51a105_o

V současnosti domov šesti kosatek, Keto, Tekoa, Skyla, Adan, Morgan a Kohana. Všechny kromě Morgan a Adana se narodily v parcích SeaWorld ve Spojených státech, pak byly převezeny do Španělska. Adan, pětiletý samec, se jako první narodil v Loro Parque. Morgan, osmiletá samice, byla dlouho středem kontroverze po té, co byla v roce 2010 zachráněna v Nizozemí. Jakmile bylo rozhodnuto, že se nemůže vrátit do moře, byla Morgan v roce 2011 poslána do Loro Parque, kde s ostatními kosatkami denně vystupuje.

Japonsko, Čína a Rusko

3133230110_38d6ca81e3_z

V Asii je v zajetí v zařízeních s mořskými savci drženo alespoň 20 kosatek; Japonsko a Rusko mají po dvou zařízení, Čína jedno. V několika posledních letech Rusko v tichosti loví kosatky, které umisťuje do delfinárií. Přesná umístění všech kosatek bohužel nejsou známa, od chvíle, kdy se Rusko dostalo pod palbu za odlov těchto vnímavých bytostí, je stále více tajnůstkářské o jejich poloze.

Mundo Marino, Argentina

115060647_84502228b4_z

Osamocená kosatka v celé Jižní Americe, Kshamenk, je přibližně 26 let starý samec. V zajetí se nachází od svých pěti let, kdy byl v roce 1992 uloven u pobřeží Buenos Aires. Přesto, že ohledně jeho ulovení panují protichůdné názory, skutečností zůstává, že šlo o zdravé zvíře unesené z divočiny, do které se nemělo nikdy vrátit. Podle zdrojů má Mundo Marine vztahy se SeaWorld a použilo Kshamenkovo sperma na umělé oplodnění jejich samic.

Marineland, Kanada

2879999582_75634228b3_z

Marineland v Ontariu nabízí největší habitat na pozorování velryb, ale co kdysi bylo domovem více než tuctu kosatek, je dnes domovem jediné. Kiska byla ulovena z divočiny u islandského pobřeží, když jí byly pouhé tři roky, a od té doby se nachází v zajetí. Marineland ve své péči přišel o 17 kosatek. Poslední žijící kosatka, Kiska, přežila všechny své potomky.

Miami Seaquarium, Spojené státy

5541082862_33c6099fa1_z

Lolita byla unesena z divočiny v roce 1970 a většinu svého života strávila v zajetí. Dnes je jí 49 let a za celou dobu svého zajetí měla jen jednoho společníka. Naneštěstí Hugo zemřel v roce 1980. Od té doby žije Lolita sama ve své betonové nádrži a každý den vystupuje pro veřejnost. Přesto, že se říká, že je si Lolita blízká se svými trenéry, nedá se popřít, že její pohoda je sekundární k zisku Miami Seaquarium. To je evidentní v nedostatku zdokonalování, které Miami Seaquarium kdy provedlo v její nádrži, nejmenší v celé zemi.

SeaWorld Parks, Spojené státy

2009-Seaworld-Shamu

Zdaleka nejznámější mořské parky a domovy největší populace zajatých kosatek. V SeaWorld najdeme celkem 24 kosatek ve třech parcích v Orlandu, San Diegu a San Antoniu. Většina kosatek, které dnes žijí v parcích SeaWorld, se narodila v zajetí. Přesto, že park trvá na tom, že jejich vyspělá zařízení poskytují nejkvalitnější péči a udržují působivý chovný program, často opomíjí zmínit, že v jejich péči zemřelo 37 kosatek.

Budoucnost zajetí

Pro tuto chvíli zůstávají životy kosatek v zajetí stejně monotónní jako vždy, ale máme důvod doufat v budoucnost. Vyhlídka toho, že bude SeaWorld San Diego donucen ukončit svůj chovný program, vyžaduje, aby společnost přiznala kolosální chybu ve svém byznys modelu: veřejnost již nechce pozorovat, jak kosatky předvádí komplikované a nepřirozené triky. Protože veřejnost nadále spatřuje hodnotu v ochraně a vzdělávání pomocí jiných kanálů, snaží se jí SeaWorld a další mořská zařízení zalíbit. Doufejme, že se tato zařízení začnou pohybovat správným směrem, který je v nejlepším zájmů zvířat v jejich péči, a přesunou se od představení, které míří jen na pobavení zákazníka.

převzato z onegreenplanet