Z Taiji – města delfíních masakrů se přes Japonsko přelila vlna kyberútoků

Policie vyšetřuje nápor kybernetických útoků, které podle všeho souvisí s vražděním delfínů v Taiji a které se rozšířily na média a další nesouvisející organizace v Japonsku.

Tucet japonských stránek bylo znepřístupněno kvůli obrovskému množství dat, která byla skrze jejich servery posílána prostřednictvím DDoS útoků (tzv. distribuované odmítnutí služby).

Samozvaní členové mezinárodní hackerské sítě Anonymous oznámili, že počínaje 11. listopadem jsou zodpovědní za nejméně 37 kyberútoků na japonské stránky.

Některé oběti vyhledaly pomoc policie, která v současnosti o útocích sbírá informace a vyhodnocuje, zda jejich vinou došlo k násilné překážce v podnikání.

„Stále jsme ve fázi, kdy zjišťujeme, co se vlastně stalo,“ řekl informovaný zdroj z tokijského policejního oddělení.

Spouštěčem těchto kyberútoků bylo očividně japonské velrybářství a lov delfínů, které dlouhou dobu přitahují kritiku od zvířeckoprávních aktivistů v USA, Austrálii a Evropě.

22. října se na Twitteru objevil příspěvek, že je na čase, aby Japonsko zastavilo vraždění velryb a delfínů; den poté byly úřady Taiji v prefektuře Wakayama, města známého pro každoroční masakr delfínů, vystaveny kyberútoku.

Tweet pocházel od člena Anonymous, který za útoky přijal odpovědnost.

23. října oznámil další tweet, že se terčem stane celé Japonsko, pokud vláda nepřehodnotí svoje postupy. Seznam na Twitteru označil za cíl Taiji a mnoho akvárií.

Útok na městské státní orgány začal ve skutečnosti dříve, v září. Stránky města pak byly napadeny znovu 6., 17., a 21. října.

Stránky muzea velryb v Taiji byly napadeny 3. listopadu a Japonská 12277342_1492337767735210_2100534244_nVelrybářská Asociace oznámila v září a říjnu dva útoky.

Nobuhiro Tsuji, bezpečností expert společnosti Softbank Technology, která zaznamenává aktivity hnutí Anonymous, uvedl, že kyberútoky vůči subjektům spojeným s velrybářstvím a lovem delfínů se daly do pohybu už v roce 2013.

„Útoky začaly s odporem proti lovu velryb, ale teď se staly cílem útoků organizace, které s ním nemají nic společného,“ řekl. „Nyní není žádným překvapením, když se pod palbu dostane jakákoliv japonská stránka.“

Tsuji prohlásil, že zaznamenal změnu ve stylu posledních útoků, které začaly září.

Naproti tomu, říká, se terčem útoku staly novinářské organizace, včetně The Japan News 9. října, The Mainichi Shimbun 4. listopadu a The Nihon Keizai Shimbun 10. listopadu.

Předtím existovalo cosi jako tichá dohoda, že zpravodajství napadána nebudou, řekl.

Tsuji varoval, že probíhající kyber útoky mohou trvat ještě nějakou dobu.

Aby pomohla společnostem s preventivními opatřeními, plánuje japonská vláda koncem roku  sestavit instrukce o kyberbezpečnosti.

převzato z The Asahi Shimbun