Přes 7000 Norů vyšlo do ulic, aby vyzvali k zákazu kožešin

Tento víkend vyšlo 7000 Norů do ulic, aby vyzvali svou vládu k zákazu kožešinových farem. Protikožešinový pochod se odehrál v několika městech po celém Norsku. V Oslu, kde se ho zúčastnily téměř 4000 lidí, byl pochod zahájen starostkou Marianne Borgen. Mezi protestujícími byli i norští spisovatelé Hanne Kristin Rohde, Tor Åge Bringsvært, Simon Stranger a norsko-íránský hudebník a bývalý účastník hudební soutěže Eurvision Tooji.

Pochod, organizovaný norskou největší organizací za práva zvířat a členem Fur Free Alliance organizací NOAH – za práva zvířat, se koná každoročně již po dvanáct let a stal se největší evropskou protikožešinovou událostí. Marianne Borgen, starostka Osla, o pochodu prohlásila:

„Oslo by mělo být průkopníkem welfaru zvířat a respektovat skutečnou hodnotu zvířat. To se neslučuje s držením dravců v klecích.“

mayor-oslo
Starostka Osla Marianna Borgen

Martinsen a NOAH nedávno spolu se svými kolegy z Finska navštívili evropský parlament, aby předložili zprávu o skandinávském kožešinovém průmyslu.  Zpráva „Skandinávský kožešinový obchod – uváděn jako zodpovědný podnik” zdůrazňuje, že tvrzení o vysokém etickém standardu, o kterém mluví skandinávští obchodníci s kožešinami, jsou v ostrém kontrastu s realitou kožešinových farem a jsou kritizována odborníky na welfare zvířat. Martinsen:

„Je paradoxem, že se největší evropská protikožešinová událost koná v Norsku, kde politici odkládají podrobnou diskuzi o ukončení tohoto odvětví po mnohem delší dobu než jakákoliv jiná evropská země. Velká Británie, Irsko, Švýcarsko, Rakousko, Chorvatsko, Švédsko, Dánsko, Nizozemí, Německo a Itálie patří mezi země, které částečně či úplně zakázaly kožešinový průmysl.“  

Eivind-Sundgot-Oskarson-3-1024x683
Norsko-iránský hudebník Tooji
Eivind-Sundgot-Oskarson-1-1024x683
Spisovatelka Hanne Kristin Rohde
Eivind-Sundgot-Oskarson-4-1024x683
Spisovatel Simon Stranger

 

převzato z Fur Free Alliance