Okamžik, kdy věděla, že ona i její miminko budou v pořádku

O nesnázích orangutanů, kteří bojují o život v mizejících lesích Indonésie, toho bylo už napsáno mnoho. Ale kde slova nestačí, může jediný obrázek říci mnoho.

Dobrovolníci z International Animal Rescue (IAR) se na území Bornea pokouší zachránit životy zvířat ovlivněných masivními požáry puštošícími ostrovní lesy. Skupina nedávno dorazila k záchraně zoufalé orangutanice a jejího miminka – oběti nejen plamenů, ale i lidské krutosti.

„Plameny je vypudily z jejich lesního domova, a tak skončily ve vesnici. Vesničané byli vystrašení a házeli na vyděšenou matku věci, než se pokusili ji chytit a svázat,“ napsala IAR ve svém online postu. „Náš tým se tam naštěstí dostal právě včas.“

Fotografie ze scény ukazuje záchranu v srdceryvném detailu: pohled úlevy na tváři zmučené matky při doteku něžných rukou, kdy si najednou uvědomila, že ona i dítě u jejích prsou budou v pořádku.

980x (1)

„Rychle matku uspali, její vyděšené miminko se jí pevně drželo,“ napsala IAR. „Byli přemístěni a vypuštěni do bezpečné oblasti chráněného deštného pralesa a jsou sledováni ochranným týmem, abychom se ujistili, že se zotavují ze svého hrozného utrpení.“

Kvůli požárům potřebovalo záchranu v posledních týdnech více než tucet orangutanů. Požáry byly pravděpodobně založeny, aby vyčistily pozemky pro zemědělství, a sežehly mnoho akrů chráněných lesů, které těmto kriticky ohroženým primátům zbývají. Tato matka a její miminko jsou rozhodně mezi těmi šťastnějšími, kteří smrti unikli o chloupek.

9889db03df3b4f6e9801bc7c6cae74fdb00c2eff6fd6c2f0501a45d5bf5333cf

„Nevíme, o kolik orangutanů jsme v této krizi přišli, ale víme, že pro divokou orangutaní populaci to bude devastující, a může to znamenat, že orangutani se brzo přiblíží vyhynutí,“ uvádí v tiskové zprávě Karmele Llano Sanchez, programová ředitelka IAR Indonesia.

„Jde o globální environmentální krizi a v tuto chvíli je odborníky již považována za nejhorší lidmi způsobenou ekologickou katastrofu století, která ovlivní životy lidí po celém světě. Obávám se, že co se orangutanů týká, to nejhorší teprve přijde.“

Naštěstí se i uprostřed takového zpustošení najdou lidé, kteří každý den pracují na tom, aby nebylo vše ztraceno.

980x

Tady zjistíte, jak můžete podpořit úsilí International Animal Rescue. 

převzato z dodo