Cože? Dát vodu žíznivým prasatům na jejich cestě na jatka je zločinem?

Zvířata chovaná ve velkochovech ve svých krátkých životech nikdy nepocítí nic jiného než strach a bolest. Je na ně pohlíženo jen jako na komodity a jsou podrobována otřesným podmínkám, oddělena od svých milovaných a zbavena jakéhokoliv zdání pohodlí či laskavosti. Pro milovníky zvířat je vědomí těchto skutečností extrémně bolestivé a není překvapivé, že mnozí, kdo zjistí o utrpení, kterému zvířata ve velkochovech čelí, mají pocit, že jim musí pomoci, jak jen mohou.

Pro některé to znamená dobrovolnictví v útulku nebo změnu ve stravování, pro Kanaďanku Anitu Krajnc to znamenalo nabídnout vodu žíznivému praseti skrz rošty transportního vozidla, v kterém bylo uzavřeno.

cb19c920583aac811bf88e6e4d780a91

Vypadá to jako jednoduché, neškodné gesto, že?! Ale… v očích kanadských úřadů to bylo všechno JEN NE neškodné a Anita teď čelí za svůj čin trestnímu obvinění.

d2a74353a8191fedd0cafdb12b829a74

Asi si teď řeknete: „Ummmmm, COŽE?!”

Ano. Incident, který se uskutečnil letos v červnu, byl součástí protestu prováděného ontarijskou skupinou Toronto Pig Save (Krajnc je spoluzakladatelkou této organizace), kde Anita a její společníci stáli u dělícího pásu dálnice a čekali na kamión s prasaty během rutinního transportu. Zvířata, která byla převážena z prasečí farmy Van Buckel na prasečí jatka výstižně nazvaná Fearman’s (fear = strach), byla nacpána do žhavých kovových kamionů jen s malým zamyšlením nad jejich pohodlím. Když kamion zastavil u dělícího pásu, Krajnc a její přátelé začali podávat vodu žíznivým zvířatům skrz otvory na boku kamionu. Pak se věci vymkly z rukou.

The Globe and Mail News uvádí, že řidič kamionu, identifikovaný jako Jeffrey Veldjesgraaf, vystoupil z auta a začal se s nimi hádat. Celá interakce byla natočená na řidičův telefon. Anita odmítla přestat dávat prasatům vodu, navzdory řidičovým tvrzením, že by jim mohla dávat něco škodlivého. Nakonec řidič znovu nastoupil a pokračoval ve své cestě na jatka.

11856270_1180178785343980_8172210210258140643_o

V polovině září doručila místní police Krajnc předvolání. V říjnu byla oficiálně obviněna z poškození cizí věci.

„Myslím, že jde o pobuřující obvinění, které jde proti mým nejhlubším filosofickým přesvědčením z hlediska toho, jaké jsou naše povinnosti, a pro mě je tou nejdůležitější věcí v životě sloužit druhým a tomu, kdo trpí,“ řekl. „Nepřiznám vinu. Je to správná věc a budeme v tom pokračovat.“

Krajnc se kvůli svým činům brzy dočká soudního slyšení, ale zdá se neohrožená. Říká, že se bude dál setkávat s kamiony a nabízet vodu prasatům, pokud toho bude schopna. Koneckonců toto pozoruhodné gesto je pravděpodobně první a poslední laskavostí, kterou tato ubohá, zmatená zvířata kdy zažijí.

Zdá se naprosto směšné, že takový neškodný akt soucitu může být považován za kriminální čin, když je celému systému zodpovědnému nejen za utrpení milionů zvířat, ale také za masové znečišťování vody a vzduchu, enormní množství emisí skleníkových plynů a celé řady dalších extrémně – troufněme si říci … kriminálních – škod lidem a životnímu prostředí dovoleno beztrestně pokračovat.

V očích zákona nejsou prasata mířící na jatka ničím jiným, než komoditou, kterou je potřeba udržet naživu, dokud nebude poražena a dokud její majitelé nedosáhnou zisku. Nicméně, v situaci tak komplikované jako tato, kdy je Anita zcela jistě jen aktivistkou, která pouze dala vodu žíznivým zvířatům, se musíme ptát, zda trocha soucitu může být kdy špatná?

převzato z onegreenplanet

Další soudní slyšení proběhne 30. listopadu 2015.