Lvi mizí z Afriky

Podle nového výzkumu mizí lvi z většiny afrického kontinentu, pokles je nejočividnější v západní Africe.

Lví populace klesá od roku 1992, z velké části kvůli konfliktům s domorodými pastýři a poklesu množství druhů kořisti lvů, jak zjistil nový průzkum. Téměř dvě třetiny z více než 8000 zkoumaných lvů žije v populacích, které čelí poklesu. Podle studie klesnou během následujících dvou desetiletí populace západoafrických lvů o polovinu, pokud nebudou zvýšena záchovná opatření.

„Ve velké části africké buše se neozývá lví řev,“ uvedl spoluautor studie Luke Hunter, prezident Panthera, organizace věnované ochraně velkých koček. „Ztrácíme charakteristický symbol africké divočiny.“

Vrcholoví predátoři

Minulé studie populací afrických lvů předložily nepřesný obrázek o počtech vrcholových predátorů. Například studie z roku 2013 zjistila, že populace lvů v Ugandě se propadla a studie z roku 2014 naznačila, že jim hrozí odstranění ze západní Afriky. Ale v jiných oblastech se lvům dařilo. Lev prakticky vymizel z některých částí jižní Afriky, ale po reintrodukci a záchovných snahách se ikonický predátor znovu toulá v 50 oblastech, kde byl kdysi vzácným, uvedl Hunter.

Aby získali úplný obraz osudu afrických lvů, podívali se Hunter a jeho kolegové na 8221 lvů ze 47 různých populací po celé Africe až do roku 1990. Našli prudké poklesy ve lví populaci v západní a střední Africe. V nové studii publikované 26. října v časopisu Procesy Národní akademie věd výzkumníci uvádí, že pokud budou současné trendy pokračovat, mohou tyto oblasti očekávat během následujících 20 let ztrátu poloviny lvů, zatímco velká část východní Afriky může očekávat současným tempem ztrátu třetiny svých lvů.

Ale nejde jen o špatné zprávy pro velké kočky: V jižní Africe, Botswaně, Zimbabwe a Namibii se lví populace udržují nebo zvyšují. Většina těchto lvů se nachází v uzavřených rezervacích a země dosáhly prosperujících ekonomik založených na divočinové turistice a mohly si tak dovolit věnovat značné zdroje na záchovné programy.

Faktory řídící pokles množství lvů

Výzkumníci se domnívají, že za poklesem množství lvů jsou dva faktory. Prvním jsou farmáři, kteří je loví a zabíjí, protože ohrožují jejich dobytek.

„Pokud zabíjí dobytek, pohnou lidé zemí i nebem, aby se jich zbavili; prostě je uštvou,“ řekl Hunter.

Druhým jsou pytláci, kteří používají drátěné léčky a další druhy pasti, kterými nahodile loví tradiční kořist lvů – všechny od zebry po pakoně – a pak jejich maso prodají na trzích ve velkých městech.  Studie zjistila, že s méně zvířaty k lovení lvi bojují o přežití.

Trofejový lov, který srazil lva Cecila, je nanejvýš malým podílem na poklesu lví populace, říká Hunter.

„I pokud by byl trofejový lov lvů dnes zakázán, pokles by to neodvrátilo, protože faktory, které ho řídí, jsou mnohem větší,“ řekl Hunter.

Lvům se obecně daří lépe v oblastech s nižší hustotou zalidnění, například v Botswaně a Namibii, zemích, které také mají profitující divočinovou turistiku. Lvím populacím těchto zemí se pravděpodobně daří dobře, protože se nedostávají do kontaktu s tolika lidmi a protože tyto země dávají více peněz do vytváření uzavřených rezervací a odstrašování pytláků, řekl Hunter.

Záchrana lva

Ochrana lvů v hustě obydlených oblastech jako západní Afrika – která je domovem několik z nejchudších zemí ve světě – bude větší výzvou, protože mnoho z těchto zemí má tak nepatrné zdroje, že se nedostává ani na potřeby lidské populace, řekl Hunter.

Ale podle Huntera mají tyto země stále možnosti. Jedním z nejjednodušších opatření je naučit lidi metody ochrany jejich stád, například stavba lepších plotů nebo přesouvání jejich dobytka na noc do pevných ohrad. Tyto snahy obohatí i lidskou populaci, dodal.

Aby udržely druhy kořisti, musí oblasti bojující s potřebami lvích populací dát více peněz na záchovné pracovníky, kteří by hlídali divočinové útulky a odstraňovali léčky, které uvidí. I přesto, že jde o drahé úsilí, pomůže to i jiným druhům, od lvů po nosorožce, uvedl Hunter.

A zatímco by africké země mohly věnovat více zdrojů na záchovné programy, západní pomocné skupiny by měly zvýšit svou podporu, pokud chtějí, aby ikonický symbol Afriky přežil, uzavírá Hunter.

převzato z livescience