Kermadekovy ostrovy se stanou mořským útočištěm

Novozélandský premiér John Key dnes na jednání Spojených národů oznámil, že vody okolo Kermadekových ostrovů severně od Nového Zélandu se stanou jedním z největších mořských útočišť na světě.

„Jde o oblast dvojnásobné velikosti naší pevniny a padesátinásobné velikosti našeho největšího národního parku. Je to opravdu zvláštní místo a chceme ho tak udržet,“řekl Key v New Yorku. „Nové útočiště zachová domov obrovskému rozsahu druhů – miliony mořských ptáků a velryb a delfínů, ohrožených želv a tisíce druhů ryb a dalšího mořského života budou lépe chráněny.“ Rozhodnutí bude oslavováno organizacemi a jednotlivci, kteří roky vedli kampaně za vznik takového útočiště.

Kermadekovy ostrovy kolem sebe mají mořskou rezervaci už od roku 1990, ale toto rozhodnutí ji rozšíří z 12 na 200 námořních mílí novozélandské výlučné ekonomické zóny (VEZ). Key řekl, že útočiště bude znamenat žádný rybolov, komerční nebo rekreační, a žádný průzkum nebo těžbu v oblasti. Kromě mořského života bude útočiště chránit i oceánské dno, řekl Key.

„Ostrovy zahrnují největší světový podmořský sopečný oblouk a s 10 kilometry hloubky druhý nejhlubší oceánský příkop – hlubší, než je výška Mt. Everestu.“ Dokument o založení Útočiště Kermadekových ostrovů říká, že i přesto, že chráněná oblast bude zahrnovat 15 % novozélandské VEZ, nachází se zde jen málo rentabilního komerčního rybolovu, proto nebude vyplácena žádná kompenzace. „Ale těžební zdroje v oblasti jsou potenciálně velmi, velmi velké, protože se zde nachází neznámá množství stříbra a dalších zdrojů,“ řekl Key.

„Na druhou stranu, snažíme se chránit velice důležitou a významnou část světa z geologického hlediska.“ Key řekl, že v následujících desetiletích shledají Novozélanďané rozhodnutí založit útočiště jako správné, tak jako se dnešní generace dívají na založení národních parků jako Fiordland a Tongariro. Útočiště pokryje 620 000 čtverečních kilometrů, dvojnásobnou plochu Nového Zélandu.

Key prohlášení pronesl během „týdne vůdců“ Valného shromáždění Spojených národů v New Yorku. „Novozélanďané si cení našich pobřeží a oceánů, které jsou důležitou součástí naší kultury, ekonomiky a životního prostředí, a zavazujeme se k jejich udržitelnému zachování. „Vytváření chráněných oblastí podpoří nejen náš vlastní rybolov, ale i rybolov našich pacifických sousedů.“

Mezi skupinami, které vedly kampaň za vznik útočiště, najdeme Charitable Trust, WWF New Zealand, Královskou NZ lesní a ptačí společnost, Greenpeace and Ngati Kuri. Ministr pro životní prostředí Nick Smith řekl, že útočiště bude vyžadovat legislativu a cílem je, aby vzniklo do 1. října příštího roku. Řekl, že rozhodnutí bylo přijato nyní, aby byla poskytnuta jistota kanadské společnosti, Nautilus Minerals, která požádala o povolení k průzkumu oblasti, která částečně zasahuje do útočiště.

Úředníci společnosti pomohou s úpravou žádosti. Dr. Smith řekl, že Nový Zéland se zavázal k zachování 10 % pobřežních a mořských oblastí do roku 2020 a v tuto chvíli je chráněno již 9,7 % jeho teritoriálních moří (vně 12 námořních mil). Nové mořské rezervace byly vytvořeny loni: okolo subantarktických ostrovů, Akaroa, Kaikoura a the West Coast, čímž počet mořských rezervací dosáhnul čísla 44.

Kevin Hackwell, manažer ochrany lesů a ptáků, řekl, že toto prohlášení je „opravdu významným krokem, který poskytne Kermadekovým ostrovům mnohem vyšší profil. K rozhodnutí úřadů se objevily i výhrady. Labouristická mluvčí pro zachování životního prostředí Ruth Dyson řekl, že jde o skvělý krok, ale oslavovat začne, až si pročte drobné písmo. „Samozřejmě, že háček bude v podrobnostech legislativy, kterou jsme ještě neviděli.“

„Nejsem si jista, proč raději vytváříme nižší status útočiště než řádnou ochranu mořské rezervace.“ Zelení říkají, že byli unesení oznámením, které zvýšilo množství mořských rezervací v teritoriálních vodách a výhradní ekonomické zóny Nového Zélandu 0.4 na 15 procent.

Nicméně mluvčí pro životní prostředí Eugenie Sage řekla, že jde o ještě spoustu práce, včetně ochrany delfínů na Maui, zlepšení kvality vody a zvýšení „uboze slabého“ návrhu na omezení emisí skleníkových plynů. „Ale ze strany národní vlády jde o dobrý start. Rozhodně chceme vidět, aby diskuzní dokument Nicka Smithe o mořské ochraně obsahoval i ustanovení o dalších větších mořských rezervací pod úplnou ochranou ve výhradní ekonomické zóně.“

převzato z newstalkzb.co.nz