Sbohem, oceány! Studie zjistila, že ekosystémy směřují k vážnému kolapsu

Máte chuť na mahi mahi? Smůla! Podle nové studie publikované v časopise Postupy Národní akademie věd mohou být mořské plody minulostí.

Výzkumníci z adelaidské univerzity analyzovali 632 současných článků o oceánských ekosystémech a zjistili, že schopnost těchto systémů aklimatizovat se na teplejší vodu a zvýšené okyselení je „omezená“. Protože obojí pokračuje v nezmenšené podobě, bude jen pár mořských druhů schopno přežít kaskádové účinky globální změny klimatu a potravní řetězec se začne hroutit. Jediná výjimka? Mikroorganismy.

Dovolte mi to přeformulovat: RYBY UMÍRAJÍ. KORÁLY UMÍRAJÍ. VELRYBY UMÍRAJÍ. VŠICHNI UMÍRÁME. Až na bakterie, že, které přežijí bez úhony.

Science Daily uvádí:

Mořští ekologové z adelaidské univerzity říkají, že očekávané okyselení a oteplení oceánů pravděpodobně zapříčiní snížení rozmanitosti a počtu různých klíčových druhů, které podepírají mořské ekosystémy po celém světě.

„Toto ‚zjednodušení‘ našich oceánů bude mít hluboké důsledky na náš současný způsob života, zejména na pobřežní populace a ty, jejichž potrava a obchod závisí na oceánu,“ říká docent Ivan Nagelkerken …

„S vyššími metabolickými hodnotami v teplejší vodě a tedy větší poptávkou po potravě dojde k rozporu s menší dostupností potravy pro masožravce – větší ryby, na kterých jsou založeny rybářské průmysly,“ uvedl.

Očekává se, že globální oteplování uškodí i ústřicím, mušlím a korálům, což ještě více ublíží prostředí útesových ryb.

V tuto chvíli to vypadá jako evoluce pozpátku – zapomeňte na naše obrovské lidské mozky a schopnost adaptovat se, život skončí, kde začal: v polévkovité, bakteriální bryndě. Těším se! Až na to, že budu samozřejmě mrtvá.

převzato z grist