Jak bobři zavodní Kalifornii

Ukončení sucha na západě USA bude vyžadovat déšť —ne příliš deště—a chytřejší způsoby, jak sbírat a uchovávat tuto vodu. Ale co dalšího udrží vlhkost? Věřte nebo ne: bobři.

Podle zprávy ve  Water Deeply má skupina ekologů v plánu pomoci repopulaci centrálního pobřeží Kalifornie s Castor canadensis, bobry kanadskými, kteří se kdysi potulovali po státu ve velkých počtech. (Nepleťte si je s jejich předky, obřími bobry, kteří byli přes dva metry vysocí.) Bobři jsou přirozenými hydrology, řídí cestu, kterou voda teče skrz krajinu:

“Bobři ve skutečnosti nevytváří více vody, ale upravují, jak teče, což zvýhodňuje celý ekosystém,“ říká Michael Pollock, analytik ekosystémů a specialista na bobry ze Severozápadního vědeckého centra národního mořského rybolovu.

Bobři byli lidmi téměř vyhubeni, protože zasahovali do naší těžby dřeva a rybolovu. Ale právě proto se bobři musí vrátit. Řeky a potoky, které lidé odklonili, jsou navrženy, aby z rozvodí vodu rychle odváděly, čímž ničí místní habitaty zvířat a kvůli čemuž se ekosystém těžce zotavuje po suchu. Bobři staví infrastrukturu, která pomáhá zpomalit tok vody, a tak umožňují doplnění místních zvodní a brání erozi, což pomáhá udržení rostlin.

Ne všichni jsou fanoušky kampaně Přiveďte zpět bobry. Ekologové se například nedokážou shodnout, kde bobři původně žili, takže si nejsou úplně jistí, kam by měli být reintrodukováni. A nechtějí skončit s invazivním druhem, jako se to stalo v Jižní Americe. Ale někteří vědci na shodu nečekají . Program kmenového rybolovu Yurok bere věci do vlastních rukou a najímá lidi na stavbu vlastních bobřích struktur, které napodobují prospěšný dopad hlodavců na životní prostředí. Zní to jako dobrý nápad.

převzato z gizmodo