Jak Německo zastaví nesmyslné vraždění 45 milionů kuřátek

Jedno z nejhorších tajemství vaječného průmyslu: každý rok jsou po celém světě zabity miliardy novorozených kuřátek sotva minuty po svém narození. V  Německu se počet zabitých kuřátek pohybuje kolem 45 milionů, ale možná by se po novém plánu mohlo rovnat nule.

Němečtí vědci odhalili, že objevili novou metodu pro rozpoznávání pohlaví kuřátek už uvnitř vajíčka. Nyní Německo slibuje, že se tento nový výzkum pokusí využít, aby eliminovalo utrácení samečků v tak obrovském množství. Země doufá, že by mohla celý plán začít realizovat začít už v roce 2016. Německo by se tak stalo vůbec první zemí, která by skončila se zabíjením kuřátek už v roce 2017.

980xDosud byla smrt ohromného množství kuřátek nevyhnutelným aspektem vaječného průmyslu, jak v USA – kde zabijí 200 milionů kuřátek ročně, tak i všude po světě. Drůbeží farmy mají konstantní počet narozených kuřat, které jsou náhradou za „vyčerpané“ nosnice, které putují na porážku. Momentálně je však nemožné rozpoznat pohlaví kuřátka, dokud se nevylíhne z vajíčka. A tak jsou „nepotřební“ samečci zlikvidování během několika hodin po svém narození. Tito nechtění samečci jsou posílání do zařízení podobného mixéru, které malá kuřátka rozemele zaživa. Další metodou je plynování, trvá však několik minut, než kuřátka zabije, mnohá z nich ještě i po tom umírají lapajíc po dechu.

Samozřejmě, že welfarové skupiny nebyly za toto tajemství nikdy rády. Podle anglické verze The Local, vytvářejí někteří kritici spojitost mezi zabíjením kuřátek a vyhlazovacími metodami nacistů. „Tyto činy k sobě nechceme přímo přirovnávat, protože nacisté byli jiní v obludnosti svých vyhlazovacích metod,“ napsal německý tisk Rheinische. „Ale nakládání s životy a smrtí jiných a hodnocení zvířat jen na základě jejich využitelnosti je této situaci velmi podobné.“

Německá vláda se tak na základě znepokojení welfarových skupin rozhodla zafinancovat výzkum pro rozlišování pohlaví ve vajíčku, který by mohl být pro welfarové chovy opravdovou revolucí. Ačkoliv je výzkum zatím stále v rozvoji, tato uskutečnitelná metoda v rozlišování pohlaví by mohla  ušetřit doslova miliardy životů.

převzato z dodo