Kosatky v zábavním parku Sea World mají alarmující počet zranění, prozradila veterinářka

Stres, kterému kosatky v zajetí podléhají, si vybírá daň na jejich zdraví.

Heather Rally, veterinářka pro divoká zvířata z PETA, nedávno navštívila park Sea World v San Antoniu, aby se podívala na jejich kosatky. Z pohledu, který se jí naskytl, však nadšena nebyla – objevila nespočet zubních komplikací a lachtany na pokraji oslepnutí.

„Všechno, co jsem na vlastní oči v Sea World viděla, je viditelné i pro ostatní,“ řekla Rally.
„Já jsem s touto problematikou jen více seznámena.“

Jedním z největších problémů byl otřesný stav zubů kosatek.  Zuby zajatých kosatek jsou už téměř zničené – znuděné a stresované kosatky často začnou okusovat hrany svých nádrží – ale sama Rally řekla, že četností a především závažností zubních problémů, které objevila, byla šokována.

„Každá kosatka, kterou jsem zkontrolovala, měla velmi výrazné kazy na zubech, především pak na spodní čelisti.“ řekla.
„Kosatky začaly kousat hrany nádrží,“ dodala Rally. „Jedním z důvodů je jednoznačně stres a nuda, kterou prožívají… brzy po tom, co hrany začnou kousat, si velmi výrazně poničí svůj chrup.“
Poškození zubů je více než jen drobná kosmetická vada. Pokud kosatky pod vlivem tlaku ze zajetí začnou okusovat tvrdé části nádrží, lámou si mnohdy celé zuby. Zlomeniny zubů pak přechází do onemocnění zubní dřeně a dochází k poškození živé tkáně uvnitř zubů. To však není pouze bolestivá záležitost, ale skrz fraktury v zubech se stávají „přímým vstupem“ bakterií do krevního oběhu, což může způsobit srdeční onemocnění, zápal plic, celkovou infekci organismu a smrt.

V důsledku toho provádějí veterináři ze Sea World jakési čištění kořenových kanálků, aby dřeň vyčistili. Po zbytek svých životů musí kosatky podstupovat denní čištění, aby jejich zuby byly v pořádku, říká Rally. „Není to vůbec příjemný zážitek,“ vysvětlila. „Zabere spoustu času naučit zvířata, aby něco takového byla schopna vydržet.“

Zatímco Sea World se drží svého tvrzení, že jejich kosatky velmi prosperují, v přírodě je u nich zubní onemocnění velmi výjimečné. Na světě existuje jen pár poddruhů kosatek, které občas trpí zubními problémy, říká Rally, jejich závažnost však není vůbec srovnatelná s tím, co viděla v Sea World.
Stres si kosatky nevybíjí jen ničením svých vlastních těl, stísněné nádrže je často dovedou i k boji mezi sebou, což někdy přináší fatální zranění. Rally zpozorovala „alarmující množství“ řezných ran na kůži kosatek v Sea World v San Antoniu  – od zubů kosatek, které spolu sdílí nádrž.
Ve volné přírodě dochází k takovýmto setkáním jen velmi vzácně, protože submisivní zvíře může zkrátka odplavat pryč. Ale protože v Sea World jsou kosatky umístěné v nepřirozeně malých a stísněných nádržích, napětí se velmi rychle obrací v násilí, ke kterému by v přírodě dojít nemohlo – čímž jsou kosatky ohroženy.
Některé z těchto úrazů byly naprosto katastrofální, jako například v roce 2012, kdy se samci jménem Nakai  odtrhla spodní čelist při boji s jiným samcem. V roce 1989 si samice jménem Kandu zlomila čelist a poranila tepnu, když zaútočila na jinou velrybu – vykrvácela k smrti, zatímco její vyděšené mládě plavalo v kruzích kolem ní.
Sea World podává velrybám benzodiazepiny, aby potlačili jejich agresivní chování, avšak zastavit ho nemohou. „To vše jsou jen příznaky stresu a nudy zapřičiněných z držení ve stísněných a velmi malých prostorech,“ řekla Rally. „Pokaždé, když dojde ke konfrontaci, situace se stupňuje.“
Protože rány se obvykle během roku a půl uzdraví, j zřejmé, že ty, které viděla Rally, jsou poměrně nedávné. „To znamená, že agresivita, které jsme svědky, je aktuální a stále probíhá,“ řekla Rally.

Samozřejmě, právě kosatky vždy přitáhnou pozornost médii, když přijde na diskuzi o Sea World. Ale Rally se navíc také zabývala problémem zacházení s lachtany, kteří, jak řekla, jsou vystaveni riziku vážného poškození zraku.

Rally, která má mnoho zkušeností s prací se zachráněnými a rehabilitovanými lachtany, vysvětlila, že mají velmi citlivý zrak uzpůsobený k lovu ryb v kalných vodách a v zajetí jsou jejich velmi náchylní k onemocněním očí. V Sea World, jak řekla, nemají žádný ukryt před sluncem a často do něho přímo zírají.
„Byli povzbuzování a vlastně i nuceni, aby si chytali ryby, a tak se dívali vzhůru na diváky a přímo i do slunce, pokud chtěli dostat svoji potravu,“ vysvětlila. Takové vystavování slunečnímu záření může vést k závažným očním problémům, jako je šedý zákal a následní oslepnutí.

Pokyny od Animal Welfare Act (AWA – Zákon o životních podmínkách zvířat) vyžadují, aby měla zvířata v zajetí dostatečný úkryt před počasím a Rally si stojí za tvrzením, že prostředí pro lachtany v Sea World je rozhodně v rozporu se standarty AWA.
Není ro poprvé, kdy Sea World čelí obvinění ze špatného zacházení se zvířaty. Bývalí trenéři zvířat odhalili, že zábavní park kvůli představení často jednotlivcům odepírá potravu, odděluje mláďata od matek a cpe do nich léky. U kosatek je zaznamenána také mnohem kratší délka života než je obvyklé ve volné přírodě, to však Sea World popírá.

Naštěstí si stále více a víc lidí začíná tyto problémy uvědomovat – minulý týden Sea World vykázal o 84 % menší zisk, v tomto čtvrtletí klesla i samotná návštěvnost zábavního parku.

Mezitím však kosatky nadále trpí ve svých vaničkách a Sea World se snaží pravdu zakrýt.

převzato z: www.thedodo.com