Kostarika zavře své ZOO a osvobodí zvířata ze zajetí

Kostarická vláda pronesla svůj záměr uzavřít své dvě funkční ZOO jako součást nově vznikajícího nařízení o životním prostředí, které se mimo jiné zabývá i problémem nadřazenosti lidí nad ostatními živými tvory. 

Stejně jako rozhodnutí v New Yorku o šimpanzích i tento kontroverzní krok podnítil společnost jak k přízni, tak k pobouření. Stát, který je také prvním, který vydal úplný zákaz sportovního lovu, chce zrušením těchto dvou zařízení ukázat světu svůj respekt k volně žijícím ptákům, savcům a plazům.

V roce 2013 oznámila Kostarika, bohatá na různorodou a krásnou přírodu, že se stane první zemí na světě, která zavře své zoologické zahrady a vypustí tak na svobodu všechna zajatá zvířata. Tato země je domovem až 4 % všech známých druhů živočichů a zároveň také jednou z nejrozmanitějších na celém světě – proto je zde také turistický průmysl na prvním místě.

Ministr pro životní prostředí Rene Castro říká, že jeho země půjde novým směrem v ochraně divoké přírody: „Žádné klece“. Při vysvětlování plánu uzavřít dvě veřejné zoo příští rok Castro popisuje vzpomínku z dětství. Jeho babička měla papouška, jak řekl minulý týden Castro kostarickým novinám La Nacion. „Jednoho dne jsme ho vzali ven na dvorek a nad námi proletělo hejno divokých papoušků a náš papoušek odletěl s nimi. Hodně mě to zasáhlo, protože jsem si myslel, že jsme se o ni starali hezky. Krmili jsme ji a měli jsme ji rádi… dostala všechno, co jsme si my lidé mysleli, že má ráda. A pak, jakmile měla příležitost, uletěla.“

Součástí vládního plánu je přeměnit zoo Simona Bolivara v hlavním městě San Jose – v které jsou v tuto chvíli stovky zvířat – na botanickou zahradu. A Centrum ochrany přírody Santa Ana na západ od města bude přeměněno na park. Zvířata z těchto zařízení budou buď propuštěna do divočiny, nebo poslána do azylů.

(5 věcí, které si musíme přestat říkat o zoo)

Veterinář z Bolivarovy zoo říká, že environmentalisté a vláda neví, o čem mluví. Z jeho pohledu by zvířata neměla být propuštěna ani poslána do azylů. „Pokud zavřou, žádné z těchto zvířat nebude moci být propuštěno. Většina má permanentní zranění. I přesto, že byla ošetřena, brání jim v létání, nebo špatně vidí,“ říká veterinář Randall Arguedas. „Některá prostě ztratila přirozené instinkty. Jinými slovy, budou muset vždy žít v zajetí.“

U Bolivarovy zoo je také třeba zvážit právní otázky. Zařízení bylo před 20 lety pronajato nadaci Fundazoo. Její vedení tvrdí, že mohou vést zoo až do roku 2024, protože vláda prošvihla termín na zrušení pronájmu.

Podle zdrojů měla smlouva vypršet už v roce 2014. Naneštěstí bylo v pátek vydáno soudní nařízení, že podle závazků smlouvy musí země své ZOO nechat otevřené ještě dalších 10 let. Po ukončení těchto závazků začne země své zoologické zahrady přetransformovávat na parky bez klecí. Avšak zvířata ze zajetí, která nelze vypustit do volné přírody, budou umístěna do záchranných center a stanic, kde o ně bude pečováno.

Ministr životního prostředí René Castro dále řekl: „Hodláme se zbavit klecí a budovat novou myšlenku zachování a udržení biodiverzity za pomoci přírodních botanických parků. Nechceme za žádnou cenu držet zvířata v zajetí, až na případy, kdy je to nezbytné k jejich záchraně.“

EDIT: Záměr kostarické vlády byl přednesen již v roce 2013. Společnost Fundazoo se kvůli tomuto rozhodnutí obrátila na soud a spor vyhrála. Prozatím je jí tedy umožněno zoo provozovat do roku 2014. Kostarické úřady se proti rozhodnutí odvolaly, konečný verdikt zatím není znám.