Začíná soudní řízení se zadrženými členy Sea Shepherd

V úterý 4.8. začal soud s pěti zadrženými členy Sea Shepherd Conservation Society, kteří se postavili kruté tradici zvané Grind – bezhlavému vybíjení kulohlavců na Faerských ostrovech za podpory dánských úřadů.

Vedoucí pozemního týmu Rosie Kunneke z Jižní Afriky a členové posádky Christophe Bondue z Belgie, Xavier Figarella z Korsiky, Marianna Baldo z Itálie a Kevin Schiltz z Lucemburku stanou dnes před soudem, aby si vyslechli obvinění z porušení faerského zákona o lovu kulohlavců.Pět členů Sea Shepherd bylo zatčeno 23. července, zatímco přes 250 kulohlavců bylo povražděno na plážích v Bøur a Tórshavn.
Kunneke a Bondue byli zatčeni na pláži Bøur, když masakr začínal, zatímco Figarella a Baldo byli zatčeni při pokusu zdokumentovat masakr ze své lodi. Schiltz byl zatčen později téhože dne během druhého masakru v Tórshavn.

Porážka kytovců je zakázána v celé Evropské unii, včetně Dánska, podle Přílohy II Úmluvy o ochraně evropské fauny a flóry a přírodních stanovišť (Bernská konvence).

Nicméně na Faerských ostrovech porážka kulohlavců a dalších malých kytovců pokračuje za asistence dánské policie a námořnictva a s požehnáním dánských úřadů.

Porážky z 23. července a následné zatýkání vyvolalo nevoli v mezinárodní komunitě a odsouzení Dánska. Šokující fotografie a videozáznamy vydané Sea Shepherd byly sdíleny po celém světě.
Zprávy médií naznačují, že všech 179 členů dánského parlamentu obdrželo dohromady desítky tisíc emailů od znepokojené veřejnosti vyjadřující nesouhlas s dohodou dánských úřadů a faerských ostrovů v pokračování porážky.

Od 20. července bylo na faerských ostrovech celkem zatčeno 7 členů Sea Shepherd ze sedmi různých zemí. Všichni čelí obvinění souvisejícím s porušením zákona o lovu kulohlavců.

Susan Larsen ze Spojených států a Tom Strerath z Německa byli zatčeni 20. července, když sledovali pokus o grindadráp u Klaksvík na severovýchodě souostroví. Larsen bylo po předvěžném výslechu dovoleno vrátit se do USA. Strerath zůstává na Faerských ostrovech, jeho pas byl zabaven místními úřady. Datum dalšího slyšení pro tyto dva ještě nebylo naplánováno.

Po stovky let nahánějí obyvatelé dánských Faerských ostrovů migrující kulohlavce z moře na mělčinu, kde je poráží. Grindadráp je největší porážkou mořských savců v Evropě a vybije celé rodinné skupiny velryb a delfínů.

Sea Shepherd patří mezi přední oponenty této kruté tradice již od raných 80. let a v současnosti vede již šestoz kampaň na ochranu kulohlavců nazvanou Operation Sleppid Grindini.

AKTUÁLNĚ:

Soudní řízení bylo 4. srpna uzavřeno. Verdikt je naplánován na 7. srpna.

Přibližně v 19.45 místního času, po téměř 11 hodinách, bylo dnešní řízení případu 5 členů Sea Shepherd u soudu v Tórshavn ukončeno.

Všech 5 dobrovolníků Sea Shepherd bylo obviněno z porušení faroeského zákona o lovu kulohlavců („zákon grind“) a dále také z porušení veřejného pořádku.

Byli přítomni 4 překladatelé, kteří překládali z dánštiny – jazyka soudu – do jazyků vybraných obviněnými.

Mezi svědky obžaloby byli strážníci dánské policie a kapitán a velitel dánské námořní lodi HDMS Triton.
Informace o kampani Sea Shepherd proti grindu naleznete zde: www.standup250.org

7.8.2015

Všech 5 dobrovolníků Sea Shepherd bylo shledáno vinnými z porušení zákona grind a rušení veřejného pořádku. Organizace Sea Shepherd Global byla také shledána vinnou z těchto obvinění. Všichni odsouzení odmítli zaplatit pokutu a zvolili si vězení.

Jednotlivé tresty jsou vypsány níže:

*Sea Shepherd Global:

75 000 krone (ca 272 000 Kč)

*Rosie Kunneke (Jižní Afrika):
35 000 krone (ca 127 000 Kč) nebo 14 dní vězení

*Marianna Baldo (Itálie):
30 000 krone (ca 109 000 Kč) nebo 14 dní vězení

Kevin Schiltz (Lucembursko):
5 000 krone (ca 18 000 Kč) nebo 8 dní vězení

*Christophe Bondue (Belgie):
25 000 krone (ca 90 000 Kč) nebo 14 dní vězení

*Xavier Figarella (Korsica/Francie):

30 000 krone (ca 109 000 Kč) nebo 14 dní vězení

Proti všem rozsudkům bylo podáno odvolání.

Žalobci nyní vyžadují deportování všech 5 obviněných z Faerských ostrovů.

Susan Larsen a Tom Strerath stále čekají na rozsudek.

Ukažte jim svou podporu! Vyfoťte se s transparentem s hashtagem “#StandUp250” a pošlete fotku na media@seashepherdglobal.org.

A

Řekněte dánskému premiérovi, že kruté a zbytečné vybíjení kulohlavců na Faerských ostrovech musí přestat, okamžitě. Email najdete zde: http://www.standup250.org/take-action/